آهک ساختمانی

صفحه اصلی>محصولات>آهک ساختمانی

آهک ساختمانی

آهک ساختمانی چیست

آهک ساختمانی یکی قدیمی ترین مصالح شناخته شده توسط انسان برای ساخت و ساز است. انواع مختلفی از آهک خام و فراوری شده همچون سنگ آهک ، آهک زنده (اکسید کلسیم) ، آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) و آهک کلوخه و پودری و … به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در ساختمان سازی استفاده می شود. آهک ساختمانی را می توان برای تهیه ملات ، شفته ریزی فنداسیون ، ایزوله کردن استخر ، ساخت نما و تولید دیگر مصالح ساختمانی نظیر سیمان ، پودر سنگ ، آجر ماسه آهکی ، بلوک هبلکس و بتن به کار برد. ترکیب پودر سنگ آهک و سیمان هم برای درز گیری استفاده می شود که البته برای درز گیری کاشی و سرامیک باید از سیمان سفید استفاده شود.

آهک ساختمانی از نظر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و همچنین روش فراوری جهت بکار گیری در ساخت و ساز تهیه شده است. این اصطلاح برای اشکال متفاوت آهک مانند آهک پخته شده ، آهک شکفته ، آهک هیدرولیک ، اهک پر کلسیم و یا آهک دولومیتی استفاده می شود. آهک پر کلسیم دارای فرمول کربنات کلسیم است اما آهک دولومیتی (منیزیمی) حاوی مقادیر مختلف منیزیم نیز می باشد.

چرا باید از آهک استفاده کنیم

مصرف آهک ساختمانی مزایای گوناگونی دارد که پیشینیان ما پی به آن برده اند. آهک خاصیت تنفس پذیری داشته و خطر ایجاد رطوبت در اثر بخارات آب را کاهش می دهد. حالت متخلخل آهک با هدایت رطوبت از دیگر مصالح ساختمانی در مقابل نم محافظت می کند. همین ویژگی اهک در برابر رطویت ، نوعی خاصیت خود ترمیمی را نیز در آن فراهم کرده است. چنانچه ترکی در آن ایجاد شود ، با جذب رطوبت ، از خسارت آن می کاهد.

آهک های فراوری شده همچون آهک هیدراته که در ساخت بنا ها استفاده می شود ، به مرور زمان با جذب گاز دی اکسید کربن هوا ، تغییر ماهیت داده و به کربنات کلسیم که نوعی سنگ معدنی بسیار سخت و مستحکم است تبدیل می شود. به دلیل این که در تولید آهک به نسبت تولید سیمان از سوخت کمتری استفاده می گردد ، بنابراین مزیت های محیط زیستی مطلوبی هم دارد.

آهک ساختمانی چیست, فروش آهک ساختمانی, قیمت آهک ساختمانی, انواع سنگ آهک ساختمانی,

انواع آهک ساختمانی

1- آهک زنده – آهک پخته شده

آهک زنده نوع خالص شده اهک از طریق انجام عملیات حرارتی بوده و فرمول آن اکسید کلسیم CaO یا اکسید کلسیم منیزیم (تولید شده از دولومیت) است. آهک زنده به صورت کلوخه ای و میکرونیزه تولید شده و به شکل گسترده ای برای تولید دیگر مصالح ساختمانی بخصوص سیمان به کار می رود. این ماده در صورت تماس با آب ، فرایند شیمیایی ایجاد نموده و شکفته می شود.

2- آهک هیدراته – آهک شکفته

آهک هیدراته از شکفته شدن آهک زنده در صورت ترکیب با آب تولید می شود. فرمول شیمیایی آهک شکفته به صورت هیدروکسید کلسیم Ca(OH)2 یا هیدروکسید کلسیم منیزیم (تولید شده از دولومیت) بوده و آهکی بسیار مفید و پر مصرف در بخش ساخت ساز است. این نوع آهک ساختمانی در تولید ملات در ترکیب با ماسه و سیمان بکار می رود. همچنین به علت مقاومت در برابر نفوذ ناپذیری ، جهت جاده سازی در بستر راه استفاده می شود تا مانع از رشد گیاهان ناخواسته شود.

3- آهک چرب

این ترکیب حاوی غلظت بالای کلسیمی است و در صورت تماس با آب ، نسبت به آهک زنده بیشتر شکفته خواهد شد. این ویژگی سبب پوشش دهندگی بالایی می شود به همین خاطر از آن برای شفته کاری ، سفید کاری و نما سازی ساختمان استفاده می کنند. آهک چرب با اسام