آهک

آهک چیست

آهک یکی از شناخته شده ترین مواد معدنی برای انسان می باشد که برای هزاران سال است در موارد مختلف از آن استفاده می شود. اﻫﻚ نوعی سنگ رسوبی غنی از کلسیم است که بخش وسیعی از پوسته کره زمین را تشکیل می دهد. این ماده دارای کاربرد های بسیار زیادی بوده و می توان آن را از کاربرد های ساختمانی گرفته تا موارد پزشکی و خوراکی مورد استفاده قرار داد.

انواع آهکسنگ آهک – آهک زنده – آهک هیدراته – آهک شکفته – آهک پخته شده
فرمول شیمیاییCaCO3 – CaO – Ca(OH)2
نام های انواع آهککربنات کلسیم – اکسید کلسیم – هیدروکسید کلسیم

اصولا سنگ های کربناته همچون آهک ، بر اثر تراکم بدن موجودات دریایی در طول میلیون ها سال ایجاد شده است. این ماده تشکیل دهنده قسمت های مختلف بدن موجودات زنده همچون اسکلت و استخوان ها ، دندان ، پوسته خارجی (مانند لاک) و … می باشد. آهک در کنار گچ ، گرانیت ، کلسیت و مرمریت ، یکی از انواع سنگ کربنات کلسیم محسوب می شود.

آهک, فروش آهک, قیمت آهک, آهک چیست, آهک هیدراته, آهک زنده, آهک شکفته, آهک صنعتی,

انواع آهک

در طبیعت دو نوع از آن وجود دارد که نوع اول دارای فرمول مولکولی کربنات کلسیم و نوع دوم کربنات کلسیم منیزیم (آهک دولومیتی) است. نوع دولومیتی از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد ولی این موضوع به معنای بی مصرف بودن آن نیست. با توجه به اینکه اﻫﻚ نوعی سنگ کلسیمی است ، بنابراین هر چه خلوص کلسیم در آن بالاتر باشد ، دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری هم خواهد بود.

بجز انواع موجود در طبیعت ، امکان تولید انواع شیمیایی این ماده نیز وجود دارد. آهکی که از معادن در مناطق مختلف کره زمین برداشت می شود با ناخالصی های گوناگونی همراه است. همان طور که گفته شده ، هر چه غلظت کلسیمی آن بالاتر بوده و ناخالصی ها کمتر باشد ، کیفیت مرغوب تری دارد. بنابراین می توان با استفاده از روش هایی کیفیت این محصول را افزایش داده و یا محصولات جدیدی تولید نمود که عبارتند از:

آهک زنده

نوع خالص شده اهک است و مقادیر با