اکسید کلسیم

صفحه اصلی>بلاگ>اکسید کلسیم

اکسید کلسیم

اکسید کلسیم چیست

اکسید کلسیم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ شاید با سوالاتی مانند اینکه جرم مولکولی و فرمول شیمیایی اکسید کلسیم چیست؟ موارد مصرف اکسید کلسیم در کشاورزی و دیگر صنایع چگونه است؟ دمای ذوب اکسید کلسیم و واکنش آن در آب و سایر حلال ها به چه صورتی می باشد برخورده باشید. و یا اینکه مصرف کننده این محصول هستید و می خواهید بدانید قیمت فروش اکسید کلسیم چقدر است. در این مطلب به همه سوالات شما پاسخ می دهیم.

اکسید کلسیم Calcium oxide با فرمول شیمیایی CaO یک ترکیب شیمیایی است که با نام های دیگری مانند آهک زنده ، آهک فعال ، آهک کلسینه و آهک پخته شده هم معروف است. این محصول که فقط به صورت صنعتی قابل تولید می باشد ، از نظر ظاهری به صورت کلوخه و سنگ سفید رنگ با خاصیت قلیایی و سوزانندگی است. اکسید کلسیم در واقع همان آهک خالص شده است که مواد ناخواسته آن را جدا سازی کردیم.

جدول مشخصات فنی اکسید کلسیم

فرمول شیمیاییCaO
جرم مولی (وزن مخصوص)56.0774 گرم ب مول
چگالی3.34 گرم بر سانتیمتر مکعب
دمای ذوب2,613 سانتی گراد
دیگر نام هاآهک زنده – آهک فعال – آهک کلسینه – آهک پخته – اهک آب نخورده
ساختار کریستالیمکعبی

کاربرد اکسید کلسیم

موارد مصرف اصلی کلسیم اکساید در صنعت ذوب آهن و فولاد سازی است. این ماده به صورت پودر می تواند ناخالصی های سنگ آهن را در زمان ذوب کردن جدا نماید. در کوره های ذوب آهن معمولا به ازای هر تن سنگ آهک ، بین 30 تا 50 کیلوگرم آهک زنده به آن اضافه می کنند. این محصول در بخش ساختمانی هم مصارف فراوانی دارد که از جمله آن ، در تولید بلوک های سیمانی ، تولید هیدروکسید کلسیم یا همان آهک هیدراته ، تثبیت خاک های روان و ریز دانه شنی و ماسه ای و تولید بتن کلسیم آلومینات استفاده می شود.

اکسید کلسیم (آهک زنده) طی یک فرایند هیدراسیون می تواند به هیدروکسید کلسیم (آهک هیدراته) تبدیل شود. اگر یک لیتر آب را با 3.1 کیلوگرم اکسید کلسیم ترکیب نماییم ، آهک هیدراته به همراه 3.54 میلی ژول انرژی تولید خواهد شد. این عمل یک فرایند شیمیایی گرمازا است که در گذشته از آن برای تولید حرارت در امور صنعتی و پخت و پز استفاده می کردند. در بخش صنایع غذایی هم اکسید کلسیم به عنوان یک تنظیم کننده اسیدیته در تولید آرد مصرف می شود. همچنین در تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب ، تولید سیمان ، خنثی سازی اسید ها ، بازیابی هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم در کاغذ سازی و سولفورزدایی از دودکش صنایع آلاینده هم بکار می رود.

روش تولید اکسید کلسیم

آهک زنده به صورت معمول به روش تجزیه حرارتی سنگ آهک (کربنات کلسیم) در کوره آهک پزی تولید می شود. برای این منظور باید سنگ آهک را در دمای بالای 900 درجه سانتی گراد و طی فرایندی به نام کلسیناسیون یا پخت آهک برای جدا سازی گاز کربنیک CO2 حرارت داد. به این دلیل ، کلسیم اکسید را با نام های مرتبط مانند آهک پخته شده و آهک کلسینه هم می شناسیم. معادله شیمیایی پخت به صورت زیر است:

CaCO3 → CaO + CO2

کلسیم اکسید ماده ای پایدار نیست و پس از سرد شدن ، تمایل زیادی به ترکیب با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا برای تبدیل شدن دوباره به سنگ آهک و یا جذب رطوبت و آب برای تبدیل شدن به هیدروکسید کلسیم دارد به این علت به آن ، نام آهک زنده یا آهک فعال هم اطلاق می شود. طبق براورد های صورت گرفته ، تولید اکسید کلسیم ، سالیانه در جهان حدود 283 میلیون تن است که کشور چین ، بزرگترین تولید کننده آن با حدود 170 میلیون تن بوده و پس آن ، ایالات متحد با فاصله زیادی با حدود 20 میلیون تن در سال ، در جایگاه دوم قرار دارد. حدودا از هر تن سنگ آهک ، نیمی از آن به آهک زنده تبدیل می شود و بقیه به شکل ناخالصی جدا می گردد.

فروش اکسید کلسیم

کارخانه آهک پارس شیمی ، تولید و فروش اکسید کلسیم با خلوص بالای 90 درصد را در بسته بندی های متنوع به سراسر کشور و شهر های مختلف انجام می دهد. قیمت اکسید کلسیم بسته به دانه بندی آن که می تواند کلوخه ، شکری ، پودری و میکرونیزه باشد و همچنین خلوص نهایی ، متعیر است. کیفیت بالای آهک پارس شیمی برای استفاده در کلیه صنایع مناسب است. جهت خرید اکسید کلسیم و آگاهی از قیمت این محصول با ما تماس بگیرید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
2020-10-15T09:38:06+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button