اکسید کلسیم

صفحه اصلی>بلاگ>اکسید کلسیم

اکسید کلسیم

اکسید کلسیم چیست

اکسید کلسیم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ شاید با سوالاتی مانند اینکه جرم مولکولی و فرمول شیمیایی اکسید کلسیم چیست؟ موارد مصرف اکسید کلسیم در کشاورزی و دیگر صنایع چگونه است؟ دمای ذوب اکسید کلسیم و واکنش آن در آب و سایر حلال ها به چه صورتی می باشد برخورده باشید. و یا اینکه مصرف کننده این محصول هستید و می خواهید بدانید قیمت فروش اکسید کلسیم چقدر است. در این مطلب به همه سوالات شما پاسخ می دهیم.

اکسید کلسیم Calcium oxide با فرمول شیمیایی CaO یک ترکیب شیمیایی است که با نام های دیگری مانند آهک زنده ، آهک فعال ، آهک کلسینه و آهک پخته شده هم معروف است. این محصول که فقط به صورت صنعتی قابل تولید می باشد ، از نظر ظاهری به صورت کلوخه و سنگ سفید رنگ با خاصیت قلیایی و سوزانندگی است. اکسید کلسیم در واقع همان آهک خالص شده است که مواد ناخواسته آن را جدا سازی کردیم.

جدول مشخصات فنی اکسید کلسیم

فرمول شیمیاییCaO
جرم مولی (وزن مخصوص)56.0774 گرم ب مول
چگالی3.34 گرم بر سانتیمتر مکعب
دمای ذوب2,613 سانتی گراد
دیگر نام هاآهک زنده – آهک فعال – آهک کلسینه – آهک پخته – اهک آب نخورده
ساختار کریستالیمکعبی

کاربرد اکسید کلسیم

موارد مصرف اصلی کلسیم اکساید در صنعت ذوب آهن و فولاد سازی است. این ماده به صورت پودر می تواند ناخالصی های سنگ آهن را در زمان ذوب کردن جدا نماید. در کوره های ذوب آهن معمولا به ازای هر تن سنگ آهک ، بین 30 تا 50 کیلوگرم آهک زنده به آن اضافه می کنند. این محصول در بخش ساختمانی هم مصارف فراوانی دارد که از جمله آن ، در تولید بلوک های سیمانی ، تولید هیدروکسید کلسیم یا همان آهک هیدراته ، تثبیت خاک های روان و ریز دانه شنی و ماسه ای و تولید بتن کلسیم آلومینات استفاده می شود.

اکسید کلسیم (آهک زنده) طی یک فرایند هیدراسیون می تواند به هیدروکسید کلسیم (آهک هیدراته) تبدیل شود. اگر یک لیتر آب را با 3.1 کیلوگرم اکسید کلسیم ترکیب نماییم ، آهک هیدراته به همراه 3.54 میلی ژول انرژی تولید خواهد شد. این عمل یک فرایند شیمیایی گرمازا است که در گذشته از آن برای تولید حرارت در امور صنعتی و پخت و پز استفاده می کردند. در بخش صنایع غذایی هم اکسید کلسیم به عنوان یک تنظیم کننده ا