پودر سنگ

پودر سنگ

پودر سنگ چیست

پودر سنگ یا خاک سنگ Rock flour حالت پودر شده انواع سنگ های موجود در معادن است. این ماده را نباید با سنگ نمره Crushed stone اشتباه گرفت زیرا کاملا حالت پودری و آردی شکل دارد. پودر سنگ به دو روش طبیعی و صنعتی قابل تولید است. در حالت طبیعی ، سنگ های موجود در طبیعت در اثر فشار ، بر روی هم حرکت کرده و سنگ های زیرین را خرد می کنند. این خردایش تا جایی انجام می شود که سنگ ها تبدیل به پودر کامل می شود. نمونه بارز خاک سنگ طبیعی ، شن و ماسه موجود در سواحل هستند که از خردایش سنگ های سیلیسی ایجاد شده اند. این ماده بیشتر در اثر فشار عظیم یخچال های طبیعی به وجود آمده و با نام glacial flour معروف است.

فرایند تولید پودر سنگ در کارخانه سنگ کوبی پارس شیمی

 

اما بیشتر خاک سنگ مورد استفاده در صنایع و شهرسازی از طریق صنعتی و به روش کوبش سنگ های استخراج شده از معادن تولید می گردد. در این روش از دستگاه های خردایش سنگ نظیر آسیاب های کوبشی و یا سنگ شکن بالمیل جهت کوبیدن سنگ و صخره استفاده شده و سپس توسط توری های مخصوصی به نام “سرند” ، این محصول در سایز دلخواه جمع آوری می شود.

هر دو نوع پودر سنگ برای مصارف صنعتی مفید بوده و استفاده می شود. تفاوت آنها در شکل کریستال ها و ذرات تشکیل دهنده است. ذرات بودر سنگ طبیعی معمولا دارای شکل گرد تر هستند که اصطکاک کمتری ایجاد می کنند اما در نوع صنعتی ، ذرات به شکل نوک تیز هستند و برای مصارفی نظیر تولید آسفالت مناسب تر می باشد.

برای تولید این محصول از انواع سنگ ها نظیر سنگ آهک ، کربنات کلسیم ، گرانیت ، گچ و مرمر می توان استفاده کرد. تمامی این سنگ ها از خانواده سنگ های کلسیمی معروف به کربنات کلسیم هستند ولی دارای ویژگی های متفاوت و رنگ های مختلفی می باشند.

پودر سنگ چیست, قیمت پودر سنگ, فروش پودر سنگ, کارخانه تولید پودر سنگ پارس شیمی,

انواع پودر سنگ موجود در بازار

معادن فراوان سنگ در کشور ما وجود دارد که انواع و اقسام سنگ های مختلف با ویژگی های متفاوت از آن ها استخراج می شود. اما برای مصارف صنعتی ، سنگ ها باید ویژگی های خاصی نظیر رنگ سفید و پوشش دهندگی بالا داشته باشند که به این لحاظ برخی از معادن سنگ کشور از برتری برخوردار هستند. به لحاظ نوع ، خاک سنگ در انواع زیر وجود دارد:

  • پودر سنگ شفق
  • پودر سنگ سوپر یا ویژه
  • پودر سنگ معمولی که از سنگ آهک و کربنات کلسیم تولید می شود
  • پودر سنگ رنگی که معمولا از سنگ های مرمر و گرانیت به دست می آید

پودر سنگ جوشقان

از جمله بهترین سنگ های قابل کوبش برای تهیه خاک سنگ می توان به سنگ های موجود در معادن منطقه جوشقان اصفهان اشاره کرد. سفیدی زیاد و پوشش دهندگی چشمگیر پودر سنگ جوشقان موجب می شود تا در بسیاری از مناطق کشور از آن برای نمای ساختمان به جای سنگ و سیمان استفاده کنند. همچنین در رنگ سازی هم کاربرد زیادی دارد.

پودر سنگ قم

کیفیت سنگ های آهک و کربنات کلسیم استان قم معروف است. بخش زیادی از خاک سنگ مورد مصرف در کشور  (حتی در استان های دور از قم) نیز از این منطقه تامین می شود زیرا علاوه بر کیفیت مطلوب و قیمت مناسب ، در انواع و اقسام گوناگون تولید می شود که نیاز هر صنعتی را تامین می کند.

پودر سنگ الیگودرز

به دلیل کیفیت بالای سنگ های منطقه الیگودرز و جوشقان ، بسیاری از کارخانجات سنگ کوبی در کشور ، سنگ های این مناطق را خریداری کرده مورد کوبش قرار می دهند زیرا اکثر مصرف کنندگانی که تمایل به خرید محصولات با کیفیت دارند ، خاک سنگ این مناطق را خریداری می کنند.

پور سنگ مرداب چیست

در سال های اخیر بسیاری از افراد از خاک سنگ مرداب برای کاهش تعریق و رفع بوی نامطلوع بدن و کفش خود استفاده می کنند. این ماده که با نام های دیگری مانند پودر سنگ نقره ، پودر سنگ مردار یا مردار سنگ نیز شهرت دارد از کوبش سنگ اکسید سرب تولید می شود. خاک سنگ مرداب معمولا توسط عطاری ها به فروش می رسد و ماده ای سمی است که میکروارگانیسم ها را از بین می برد. اگر چه این ماده برای کاهش بوی نامطبوع عرق مفید است اما وجود فلز سنگین سرب در آن می تواند سرطان زا باشد.

موارد مصرف

پودر سنگ یکی از مواد ثابت ساخت و ساز است. از این ماده علاوه بر تهیه ملات در ترکیب با ماده دیگری مانند آهک ، سیمان و ماسه ، همچنین جهت تولید موزائیک ، سیمان ، کاشی و سرامیک نیز استفاده می شود.

معمولا پس از آسفالت کردن خیابان ها بر روی آن خاک سنگ می پاشند زیرا سبب ایجاد اتصال بهتر بین ذرات تشکیل دهنده آسفالت خواهد شد.

صنایع تولید فولاد از جمله اصلی ترین مصرف کنندگان پودر خاک سنگ هستند. این ماده به عنوان گداز آور مصرف شده و در جمع آوری سرباره نقش دارد.

در زهکشی کانال های آب و یا زیر سازی مناطقی که رطوبت زیادی دارند می توان از پودر سنگ آهک جهت ضد آب کردن محیط استفاده نمود.

فاضلاب شهری و یا پساب کارخانجات حاوی انواع میکروب ها و فلزات سنگین بوده و نیز خاصیت اسیدی دارد. برای تصفیه فاضلاب به میزان زیاد از خاک سنگ بهره می برند.

برای انجام امور هنری مانند مجسمه سازی ، پتینه کاری و تهیه تابلو نقش برجسته از پودر سنگ مجسمه و یا پودر مل (نوعی خاک سنگ کربناته) سود می برند.

سولفور زدایی صنایع تولید نفت و گاز و همچنین صنایعی که زغال سنگ می سوزانند ، از خاک سنگ به عنوان ماده سولفور زدا استفاده می کنند.

در تولید انواع پلاستیک و پلیمر ، بخصوص پلاستیک های سخت نظیر PVC ، پودر سنگ به کار می رود زیرا سبب بهبود ویژگی های فیزیکی و بافت آن شده و استحکام فشاری پلاستیک را افزایش می دهد.

کاغذ سازی نیز از جمله دیگر مصرف کنندگان اصلی خاک سنگ است که از آن جهت کاستیک زدایی ، حجم دهندگی و کاهش هزینه های تولید کاغذ استفاده می نماید.

پودر سنگ چیست, قیمت پودر سنگ, فروش پودر سنگ, کارخانه تولید پودر سنگ پارس شیمی,

ملات سیمان و پودر سنگ

ترکیب خاک سنگ و سیمان یک ملات پر کاربرد جهت ساخت نمای ساختمان و یا چسباندن و درز گیری کاشی و سرامیک است. نسبت اختلاط پودر سنگ و سیمان سفید در حدود نصف به نصف است. این ترکیب برای درزگیری کاشی و سرامیک بسیار مناسب بوده و پس از خشک شدن دارای ظاهر زیبا خواهد شد. اما در مورد ترکیب خاک سنگ و سیمان سیاه باید به آن ماسه نیز افزوده شود تا استحکام بالایی داشته باشد. همچنین در تهیه بتن هم از خاک سنگ استفاده می شود زیرا ترک های آن را کاهش داده و حالت آب گریز ایجاد می نماید.

تولید

روش تولید پودر سنگ از منابع طبیعی به صورت استخراج از سواحل است. سپس این ماده غربال شده و کیسه گیری می شود. اما تولید خاک سنگ در کارخانه از استخراج سنگ از معدن آغاز می شود. هر کارخانه ای با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد می تواند محصول با درجه کیفی و دانه بندی مشخصی تولید نماید. خاک سنگ اغلب از آهک و کربنات کلسیم تولید می شود زیرا این کانی ها از استحکام و ساختار مناسبی برخوردار هستند.

قیمت

قیمت پودر سنگ بر اساس کیفیت و سایز و مش بندی آن تعیین می شود. تولید خاک سنگ برای صنایعی مثل تولید سیمان ، تولید لاستیک و پلاستیک و پلیمر ، تولید چسب و رنگ و رزین که نیاز به ذرات ریز دارند ، مشکل تر و پر هزینه تر خواهد بود. خاک سنگ کربنات کلسیم ظرفیت زیادی برای کوبیده شدن در سایزی با ابعاد میکرونیزه دارد. همچنین می توان پودر سنگ آهک زنده را به همین روش کوبیده و به اندازه های دلخواه جهت مصرف در صنایعی مانند ذوب آهن و تولید فولاد دراورد.

پودر سنگ چیست | قیمت پودر سنگ | فروش پودر سنگ | کارخانه تولید پودر سنگ پارس شیمی

فروش پودر سنگ

کارخانه تولید آهک و پودر سنگ پارس شیمی بزرگترین تولید کننده خاک سنگ آهک و کربنات کلسیم و سنگ های رسوبی و کلسیمی در کشور است. حجم عظیم تولید در مجموعه ، تنوع محصولات ، امکان صادرات گسترده ، کیفیت مرغوب و قیمت مناسب از جمله مزیت های کارخانه پارس شیمی است. برای خرید پودر سنگ و یا آگاهی از قیمت این محصول با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

پودر سنگ هنری چیست؟

پودر سنگ هنری معمولا از سنگ های کربنات کلسیم یا آهک تولید می شود اما خلوص بالایی دارد و در تولید آن دقت می شود که دانه بندی کاملا یک دست و ریز دانه داشته باشد. گاهی اوقات برای افزایش چسبندگی و سرعت سفت شدن ، مواد چسبنده به آن اضافه می شود.

بهترین پودر سنگ ایران کدام است؟

معادن مختلف پودر سنگ در ایران وجود دارد که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردارند. در این میان ، پودر سنگ جوشقان اصفهان بهترین کیفیت ممکن را در میان تمامی خاک سنگ های کشور دارد.

تولید پودر سنگ رنگی چگونه است؟

سنگ های موجود در طبیعت در رنگ های مختلفی وجود دارند. سنگ آهک و کربنات کلسیم که بیشترین میزان خاک سنگ از آن ها تولید می گردد ، سفید هستند بنابراین پودر تولید شده از آن هم سفید خواهد بود. اما برخی سنگ ها مثل سنگ مرمر و گرانیت دارای رنگ بندی های مختلفی مثل سبز ، زرد ، قرمز و تیره هستند.

برای بندکشی کاشی و سرامیک از چه نوعی پودر سنگ استفاده می شود؟

ترکیب پودر سنگ و سیمان برای بندکشی کاشی و سرامیک بسیار رایج است. برای این منظور از خاک سنگ آهک استفاده می کنند چون آهک خاصیت ضد آب کنندگی دارد و برای استفاده در محیط های مرطوبی مثل سرویس های بهداشتی و آشپزخانه مناسب است.

5/5 - (13 امتیاز)
2021-06-28T10:34:28+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button