هیدروکسید کلسیم

صفحه اصلی>بلاگ>هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم چیست

هیدروکسید کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که از پخت سنگ آهک بدست آمده از معادن بدست می آید. کلسیم هیدروکسید یک ماده پودری و به رنگ سفید است. برای تولید هیدروکسید کلسیم باید سنگ آهک یا همان کربنات کلسیم را با استفاده از کوره آهک پزی (کوره سنتی یا کوره صنعتی) در درجه حرارت بسیار زیادی قرار داد تا مواد اضافی موجود در آن جداسازی شود. هیدروکسید کلسیم بیشتر با نام آهک هیدراته بین مردم شناخته می شود زیرا در زمان تولید آن ، به آهک پخته شده آب اضافه می نماییم که در اصطلاح ، آهک شکفته یا هیدراته می شود.

فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم به صورت Ca(OH)2 است که از ترکیب یک مولکول کلسیم با دو مولکول هیدروکسید تشکیل می شود. کاربرد هیدروکسید کلسیم در صنایع و مشاغل زیادی است. این ماده بیشتر برای امور ساختمانی نظیر تهیه ملات ، ساروج ، شفته ریزی ، بلوک و بتن استفاده می شود. کاربرد های دیگر آن در زمینه تولید کاغذ ، پلیمر ، لاستیک ، پلاستیک ، ذوب آهن و تصفیه آب و فاضلاب است. روش تولید هیدروکسید کلسیم از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نفش فراوانی در کیفیت و خلوص نهائی آن دارد.

برخی از موارد استفاده

هیدروکسید کلسیم خوراکی

با وجود اینکه آهک هیدراته یک ماده شیمیایی است اما در تهیه خوراکی ها بکار می رود. در کشور ما هیدروکسید کلسیم خوراکی بیشتر برای پخت مربا مصرف می شود زیرا خواص مختلفی نظیر حفظ شکل میوه پس از پخت ، تلخی گیری و حفظ پروتئین میوه ها دارد. آهک هیدراته خوراکی باید بسیار خالص شده و فاقد هر گونه مواد سمی و مضر باشد به همین خاطر بهتر است آن را از فروشنده های مطمئن خریداری نمایید در غیر این صورت ، عوارضی برای سلامتی در پی خواهد داشت.

هیدروکسید کلسیم در بتن

کاربرد هیدروکسید کلسیم در بتن به چند دلیل مهم است. بتن یکی از اصلی ترین مواد مصرفی در ساخت ساختمان ها و جاده سازی می باشد به همین علت ، ویژگی های کیفی و قیمت آن برای سازندگان اهمیت دارد. استفاده از آهک هیدراته در بتن سبب افزایش مقاومت بتن در برابر نفوذ و تخریب آب می شود. آهک با خنثی نمودن ترکیبات سولفاته و اسیدی موجود در خاک ، از بتن در برابر خوردگی محافظ می نماید. این ماده علاوه بر افزایش مقاومت فشاری بتن ، سبب کاهش هزینه های بتن ریزی هم می گردد.

هیدروکسید کلسیم در دندانپزشکی

کلسیم هیدروکسید در دندان پزشکی هم مورد استفاده قرار می گیرد. آهک هیدراته به عنوان یک پوشش دهنده موقتی در اعمال عصب کشی استفاده می شود تا زمانی که لایه اصلی و مستحکم تر آماده گردد. دیگر کاربرد آن در دندان پرشکی به عنوان یک خمیر درمانی برای بخش های نکروز است. کاربرد هیدروکسید کلسیم در دندانپزشکی یک نقش حمایتی و ضد میکروبی می باشد که سابقه مصرف آن در این زمینه به سال 1920 میلادی باز می گردد.

هیدروکسید کلسیم در اسید زدایی

آهک یک ماده قلیایی است که برای خنثی سازی اسید ها مناسب است. از این ویژگی آهک هیدراته در صنایع و مشاغلی مختلفی سود می برند. در صنعت نفت و پتروشیمی ، مایع تهیه شده از کلسیم هیدروکسید که با نام آب آهک هم معروف است ، در دودکش خروجی استفاده می شود تا گاز های سمی نظیر سولفور دی اکسید را خنثی نموده و گوگرد زدایی کند. در بخش تصفیه آب و فاضلاب برای خنثی سازی مواد اسیدی و تنظیم پی اچ آب بکار می رود. این ماده در کشاورزی هم استفاده شده و جهت تصحیح اسیدیته خاک کشاورزی برای جذب بهتر مواد مغذی مصرف می شود.

فروش هیدروکسید کلسیم

تعداد اندکی کارخانه تولید کننده آهک هیدراته در کشور فعالیت می کنند که محصولاتی با کیفیت و قیمت های متفاوت عرضه می نمایند. کارخانه تولید هیدروکسید کلسیم پارس شیمی ، بزرگترین تولید کننده این محصول ، سابقه زیادی در تولید آهک هیدراته ممتاز دارد. محصولات تولیدی این مجموعه به دلیل کیفیت بالا و خلوص بیش از 90 درصد ، برای استفاده در تمامی صنایع و مشاغل مناسب هستند. همچنین به علت بهره گیری از معدن اختصاصی و تجهیزات پیشرفته ، قیمت هیدروکسید کلسیم تولیدی پارس شیمی ، بسیار ارزان تر و مناسب تر از دیگر تولید کنندگان در کشور است. برای خرید هیدروکسید کلسیم مرغوب با بخش بازرگانی پارس شیمی تماس حاصل نمایید.

4.3/5 - (7 امتیاز)
2020-10-05T11:29:17+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button