هیدروکسید کلسیم

صفحه اصلی>بلاگ>هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم

هیدروکسید کلسیم چیست

هیدروکسید کلسیم یک ترکیب شیمیایی است که از پخت سنگ آهک بدست آمده از معادن بدست می آید. کلسیم هیدروکسید یک ماده پودری و به رنگ سفید است. برای تولید هیدروکسید کلسیم باید سنگ آهک یا همان کربنات کلسیم را با استفاده از کوره آهک پزی (کوره سنتی یا کوره صنعتی) در درجه حرارت بسیار زیادی قرار داد تا مواد اضافی موجود در آن جداسازی شود. هیدروکسید کلسیم بیشتر با نام آهک هیدراته بین مردم شناخته می شود زیرا در زمان تولید آن ، به آهک پخته شده آب اضافه می نماییم که در اصطلاح ، آهک شکفته یا هیدراته می شود.

فرمول شیمیایی هیدروکسید کلسیم به صورت Ca(OH)2 است که از ترکیب یک مولکول کلسیم با دو مولکول هیدروکسید تشکیل می شود. کاربرد هیدروکسید کلسیم در صنایع و مشاغل زیادی است. این ماده بیشتر برای امور ساختمانی نظیر تهیه ملات ، ساروج ، شفته ریزی ، بلوک و بتن استفاده می شود. کاربرد های دیگر آن در زمینه تولید کاغذ ، پلیمر ، لاستیک ، پلاستیک ، ذوب آهن و تصفیه آب و فاضلاب است. روش تولید هیدروکسید کلسیم از اهمیت زیادی برخوردار بوده و نفش فراوانی در کیفیت و خلوص نهائی آن دارد.

برخی از موارد استفاده

هیدروکسید کلسیم خوراکی

با وجود اینکه آهک هیدراته یک ماده شیمیایی است اما در تهیه خوراکی ها بکار می رود. در کشور ما هیدروکسید کلسیم خوراکی بیشتر برای پخت مربا مصرف می شود زیرا خواص مختلفی نظیر حفظ شکل میوه پس از پخت ، تلخی گیری و حفظ پروتئین میوه ها دارد. آهک هیدراته خوراکی باید بسیار خالص شده و فاقد هر گونه مواد سمی و مضر باشد به همین خاطر بهتر است آن را از فروشنده های مطمئن خریداری نمایید در غیر این صورت ، عوارضی برای سلامتی در پی خواهد داشت.

هیدروکسید کلسیم در بتن

کاربرد هیدروکسید کلسیم در بتن به چند دلیل مهم است. بتن یکی از اصلی ترین مواد مصرفی در ساخت ساختمان ها و جاده سازی می باشد به همین علت ، ویژگی های کیفی و قیمت آن برای سازندگان اهمیت دارد. استفاده از آهک هیدراته در بتن سبب افزایش مقاومت بتن در برابر نفوذ و تخریب آب می شود. آهک با خنثی نمودن ترکیبات سولفاته و اسیدی موجود در خاک ، از بتن در برابر خوردگی محافظ می نماید. این ماده علاوه بر افزایش مقاومت فشاری بتن ، سبب کاهش هزینه های بتن ریزی هم می گردد.