ساخت موبر با آهک

صفحه اصلی>بلاگ>ساخت موبر با آهک

ساخت موبر با آهک

واجبی (نوره) چیست؟

ساخت موبر با آهک و زرنیخ یکی از روش های سنتی رفع موهای زائد بدن است که خواص و فواید زیادی از آن نسبت به موبر های شیمیایی گفته می شود. واجبی به انگلیسی Depilatory دارای اسامی گوناگونی مثل پودر موبر ، نوره سنتی ، واجبین ، داروی نظافت و داروی حمام است. پودر موبر طبیعی یک پودر سفید رنگ تهیه شده از ترکیب برخی مواد طبیعی مثل آهک و زرنیخ است که برای رفع موهای زائد بدن آقایان و خانم ها تهیه می گردد.

پودر موبر یا نوره اسلامی یا واجبی یک ماده بهداشتی و سنتی برای رفع موهای بدن است که از گذشته های دور در میان مردمان جهان استفاده می شده به طوری که حتی در روایات اسلامی هم به آن اشاره گردیده است. پودر موبر برخلاف تیغ باعث ضخیم شدن مو نمی شود و مانند محصولات موبر شیمیایی Chemical depilatory هم به پوست بدن آسیب نمی زند. برای مصرف واجبی ، آن را داخل ظرفی ریخته و مقدار آب داغ داخل آن می ریزند تا خمیر شود و سپس این ماده موبر را برای مدت 5-6 دقیقه روی پوست قرار می دهند و سپس می شویند.

طریقه مصرف پودر موبر نوره (واجبی)

 

طرز ساخت موبر بدن با آهک

پودر موبر نوره سنتی از ترکیب کردن دو ماده معدنی طبیعی به نام آهک و زرنیخ تهیه می شود. سنگ آهک طبیعی ماده ای بسیار فراوان است و دارای فرمول شیمیایی کربنات کلسیم یا اکسید کلسیم می باشد. زرنیخ یک ماده معدنی کمیاب است که فقط در برخی کشور ها مثل روسیه ، آمریکا ، پرو و ایران یافت می شود. زرنیخ سنگی زرد یا نارنجی رنگ با فرمول شیمیایی سولفید آرسنیک است.

طرز تهیه نوره واجبی به این صورت می باشد که مقداری آهک را داخل ظرفی ریخته و سپس مقداری آب (تا اندازه ای که آهک شل نشود) به آن می افزایند. خمیر آهک به مدت دو تا هشت ساعت در ظرف باقی می ماند تا کاملا خشک شود. حال آن را پودر کرده و الک می کنند و سپس در حد یک چهارم تا یک ششم وزن آهک به آن زرنیخ پودر شده اضافه می کنند. به همین راحتی پودر موبر نوره آماده می شود و قابل استفاده است. برای نگهداری باید آن را در داخل یک ظرف سر بسته یا پلاستیک و بدور از هوای آزاد قرار دارد چون واجبی جاذب آب و رطوبت محیط است و پس از مدتی خراب می شود.

هر چه کیفیت نوره بهتر باشد ، موها را سریع تر و راحت تر از پوست جدا می کند. پودر موبر نوره اصل حداکثر تا 3 دقیقه باید همه موها را سست کرده و جدا کند. اما اگر تقلبی یا بی کیفیت باشد ، زمان بیشتری می برد و مقداری از موها را هم روی پوست باقی می گذارد. اگرچه مصرف موبر واجبی یک روش سنتی در جهان است اما مواد مورد مصرف در آن یعنی آهک و زرنیخ در تولید موبر های شیمیایی هم بکار می رود با این تفاوت که در تولید کرم موبر و اسپری های مخصوص این کار ، علاوه بر این دو ماده ، مواد شیمیایی مثل سولفات باریوم و اسانس هم به آن اضافه می کنند. پس بهتر است بجای مصرف موبر های شیمیایی ، از پودر موبر نوره استفاده شود که هم ارزان تر و قوی تر است و هم مضرات موبر های شیمیایی را ندارد.

آیا وجود زرنیخ در پودر موبر نوره خطرناک است؟

همان طور که پیشتر گفته شد ، زرنیخ یا اورپیمان (Orpiment) در واقع یکی از ترکیبات آرسنیک با فرمول سولفید آرسنیک به صورت As2S3 است که جزو کانی‌های سمی طبقه‌ بندی می‌شود. علت بوی تند و زننده واجبی هم همین زرنیخ است زیرا ترکیبات آرسنیک بوی تندی شبیه به سیر دارند و سولفور موجود در آن هم بوی گوگرد می دهد.

اما با وجود سمی بودن و عوارض جانبی آن ، چنانچه به مقدار اندک استفاده شود ، برای درمان بعضی بیماری ها مفید هم هست. برخی دیگر از ترکیبات آرسنیک برای درمان بیماران سرطان خون حاد و بیماری آمیزشی سیفلیس کاربرد دارد. در صنایع بهداشتی و آرایشی در جهان ، پایه اصلی همه کرم‌ ها و اسپری‌ های موبر ، دو ماده آهک و زرنیخ هستند که آنها را با مواد دیگری مثل اسانس ترکیب می کنند.

زرنیخ

طرز استفاده از واجبی

  • نکته بسیار مهم در استفاده از پودر موبر نوره این است که بدن باید کاملا خشک باشد
  • مقدار اندکی آب داغ را با پودر موبر در یک ظرف ترکیب نموده و یک خمیر غلیظ تهیه کنید. اگر خمیر شل شد ، به آن پودر موبر اضافه کنید
  • حال خمیر موبر را به پوست بدن ، بخصوص نقاط دارای بیشترین موهای زائد مثل زیربغل و ناحیه تناسلی بمالید تا یک لایه نازک از نوره روی پوست قرار بگیرد
  • 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و برای مطمئن شدن از تاثیر واجبین ، تعدادی از موها را با کاردک بکشید. اگر به راحتی کنده شد ، همه قسمت ها را از مو پاک کرده و بدن خود را بشویید.

مزایای استفاده از واجبی

به دلیل ساخت موبر با آهک ، این محصول دارای خاصیت ضدعفونی و سفید کنندگی برای پوست است. همچنین باعث درمان بیماری های قارچی و نیز جمع شدن منافذ پوست می شود. در ادامه برخی از خواص واجبی پودر نوره را مطالعه نمایید.

  • به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی ، برطرف کننده عفونت و قارچ و بیماری های پوستی است
  • عدم استفاده از هرگونه اسانس و مواد شیمیایی که ممکن است برای پوست مضر باشند
  • دارای خاصیت لایه برداری و از بین برنده پوست های مرده که سبب سفید شدن پوست می شود
  • لطیف و شاداب کننده پوست بدن بوده و به پوست طراوات می بخشد

داروی نظافت

خواص موبر نوره در کلام معصومین

احادیث و کلامی منتصب به ائمه معصومین و بزرگان دین در مورد مصرف موبر نوره وجود دارد مانند اینکه آن را مستحب دانسته اند که هر 3 روز یا 15 روز یا 20 روز یا 40 روز استفاده شود و سبب پاکیزگی و درمان بیماری ها دانسته اند. نوره کشیدن در روز چهارشنبه مکروه دانسته شده و مستحب است که در زمان استفاده از واجبی ، مقداری از آن را سر بینی گذاشته و ببویید. طبق احادیث ، مصرف موبر نوره موجب درمان سستی مفاصل ، جلوگیری از جنون و برص و اکله ، رفع غم و پریشانی و نشاط و تقویت بدن می گردد.

تشخیص نوره اصل از تقلبی چگونه است؟

پودر موبر نوره اصل پس از گذشت 3 دقیقه از مصرف آن ، همه موها را سست کرده و پوست را کاملا تمیز می کند ولی واجبی تقلبی ، زمان زیادی نیاز دارد و بعضی از موها را هم جدا نمی کند. برای اطمینان از اصل یا تقلبی بودن داروی نظافت ، از برندهای مطرح استفاده نمایید.

آیا پودر موبر رنگ پوست را تیره میکند؟

در صورت استفاده صحیح از این محصول ، چنین مشکلی ایجاد نمی شود. باید خمیر واجبی را روی پوست خشک استفاده نمایید و مدت زمان مصرف آن حداکثر 5 تا 10 دقیقه بیشتر نشود. اگر برای مدت طولانی روی پوست بماند احتمال ایجاد تیرگی وجود دارد.

بوی بد واجبی از چیست و چطور بوی آن را از بین ببریم؟

دلیل بوی تند واجبی ، سولفید آرسنیک موجود در آن است. این ماده از گوگرد تشکیل شده که بوی تند و زننده ای مثل بوی سیر دارد. برای کم کردن این بوی نامطبوع می توانید چند قطره گلاب داخل خمیر موبر نوره بریزید.