پودر سنگ و سیمان

صفحه اصلی>بلاگ>پودر سنگ و سیمان

پودر سنگ و سیمان

مخلوط پودر سنگ و سیمان معمولا برای بند کشی کاشی و سرامیک ، تزئین نمای ساختمان و یا ضد آب کردن محل های مرطوب استفاده می شود. این ملات از ترکیب انواع سیمان پرتلند (نوعی سیمان هیدرولیک تهیه شده از پودر کلینکر) و یا سیمان سفید با انواع پودر سنگ نظیر پودر سنگ آهک ، کربنات کلسیم و … به دست می آید. پودر سنگ تهیه شده از برخی کانی های معدنی نظیر آهک دارای خاصیت ضد آب است. از طرفی در تولید سیمان نیز از مقادیر زیادی آهک استفاده می شود که همین عامل سبب ضد آب شدن ملات پودر سنگ و سیمان می گردد و آن را برای استفاده در محیط های مرطوب همچون سرویس های بهداشتی مناسب کرده است.

معمولا مخلوط سیمان سیاه و پودر سنگ برای دیوار کشی استفاده می شود و به منظور افزایش استحکام آن ، مقدار مشخصی ماسه بادی یا ماسه خاکی هم به آن افزوده می شود. اما ملات پودر سنگ با سیمان سفید برای نمای کار استفاده شده و باید کاملا سفید و زیبا باشد به همین خاطر مواد دیگری با آن ترکیب نمی نماییم. این مخلوط برای درزگیری کاشی و سرامیک ، بهترین انتخاب است زیرا هم مانع از نفوذ آب به زیر سرامیک می گردد و هم زیبایی چشم نوازی ایجاد می کند. از جمله موارد مصرف اصلی سیمان و پودر سنگ می توان به چسباندن کاشی و سرامیک حمام و توالت ، بند کشی (به منظور ضد آب شدن و توزیع فشار انبساط و انقباض سطحی) ، تهیه ملات آجر چینی ، نرمه کشی و … اشاره نمود.

پودر سنگ و سیمان

چطور ملات پودر سنگ و سیمان (سفید یا سیاه) را آماده کنیم

تهیه ملات خاک سنگ و سیمان کار مشکلی نیست ولی به علت وجود پودر سنگ در آن ، زمان سفت شدن مخلوط کاهش می یابد. پودر سنگ بر خلاف سیمان ، زمان گیرش پایینی دارد پس باید مقدار ملات را به اندازه کاری که می خواهیم انجام دهیم تنظیم نماییم. در غیر این صورت ممکن است مقداری از مخلوط سفت و بی مصرف شود. تهیه ملات پودر سنگ و سیمان سیاه با ملات سیمان سفید تفاوت دارد. پس از مخلوط کردن خاک سنگ با سیمان سیاه ، مقدار مشخصی ماسه هم با آنها ترکیب می نماییم تا مقاومت مخلوط افزایش یابد. همچنین ظرف تهیه آن می تواند استانبولی و دستگاه مخلوط کن سیمان باشد و یا حتی بر روی خاک آن را آماده نمود. اما در مورد ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ ، اولا نباید ماسه یا هر ماده دیگری به آن افزود و دوما باید در داخل یک ظرف تمیز با هم ترکیب شود تا رنگ آن تیره نشود.

نسبت کلیدی در تهیه مخلوط سیمان و خاک سنگ ، نسبت “یک به یک” یا “پنجاه پنجاه” است. این دو ماده را به یک اندازه با هم ترکیب نمایید سپس به مخلوط آنها آب اضافه کنید. اگر قصد اضافه کردن ماسه هم دارید ، مقدار سیمان را نسبت به پودر سنگ افزایش دهید. شل یا سفت بودن ملات بستگی به نوع کار دارد. برای بند کشی معمولا از دوغاب و برای تهیه ملات از مخلوطی سفت تر استفاده می شود.

بهتر است پیش شروع کار ، سیمان و پودر سنگ را الک کنید. این کار سه تاثیر مثبت دارد. اولا مواد درشت و ریگ جدا می شود ، دوما مواد کلوخه نمی شوند و سوما بهتر با هم مخلوط می گردد. این مخلوط را به صورت کپه ای دراورده و وسط آن حفره ای ایجاد نمایید و سپس به مقدار مورد نظر آب در داخل حفره بریزید. این روش برای ترکیب بهتر آب با مواد خشک مناسب است. برای بند کشی موزائیک و سرامیک کف ، ملات شل تری تهیه کنید تا به خوبی به داخل منافذ و حفره ها نفوذ کند. اما برای بند کشی سرامیک و کاشی دیوار باید مخلوط سفت تری فراهم شود که تا زمان خشک شدن از جای خود تکان نخورد. اگر ترکیب بیش از حد شل شد ، به آن سیمان و پودر سنگ اضافه نمایید.

پودر سنگ و سیمان

آموزش بند کشی کاشی و سرامیک

مخلوط پودر سنگ و سیمان سفید بستگی به اندازه محل دارد. برای بند کشی کف ، باید مقدار بیشتری ملات نسبت به فضای خالی بین سرامیک ها تهیه شود زیرا مقداری دوغاب هم بر روی سرامیک ها باقی می ماند که در نهایت با برس یا پارچه پاک خواهد شد. برای این منظور بهتر است جهت هر متر مربع سرامیک کاری ، یک لیتر دوغاب سیمان و پودر سنگ آماده نمایید. بهترین رنگ برای بند کشی سرامیک ، سفید است اما در صورت که تمایل به بندکشی با دیگر رنگ ها را دارید ، می توانید مقداری رنگ متناسب هم به مخلوط اضافه نمایید.

بعد از انجام کاشی کاری ، نوبت به بند کشی می رسد. برای این منظور یک دوغاب شل از مخلوط پودر سنگ و سیمان سفید را تهیه کرده و بوسیله جارو یا تی کشی آن را در تمام فضای زمین پخش نمایید. مدتی طول می کشد تا ملات خشک شود. تا زمان خشک شدن ، بر روی سرامیک و موزائیک رفت و آمد نکنید. معمولا یک روز بعد با استفاده از یک پارچه یا گونی خیس باید شروع به پاک کردن آن نمایید. حتما از گونی خیس استفاده کنید تا سطوح به خوبی پاک شود و سطح ملات بالاتر از سطح سرامیک قرار نگیرد.

4.2/5 - (47 امتیاز)
2020-01-23T09:48:23-01:00

۹ Comments

  1. رجبعلی خدادادی فوریه 9, 2021 در 6:30 ب.ظ - پاسخ دادن

    درود بر شما ، ممنون