آب آهک

آب آهک

آب آهک چیست

آب اهک به انگلیسی Limewater یک محلول اشباع از آهک هیدراته و آب است. اب اهک یک نام رایج برای محلولی رقیق و اشباع از هیدروکسید کلسیم است. هیدروکسید کلسیم با فرمول Ca(OH)2 به تدریج در دمای محیط در آب حل می شود. میزان انحلال آن در دمای 25 درجه سانتی گراد در حدود یک و نیم گرم در لیتر است. آب آهک خالص یک مایع آب مانند شفاف ، بی رنگ ، با بوی خاک مانند و طعمی گس کننده و تلخ است.

این مایع از مخلوط کردن آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) با آب و سپس ته نشین شدن مواد نامحلول تهیه می شود. چنانچه آهک هیدراته اضافی به محلول افزوده گردد و یا محیط تغییر نماید (مثلا دما افزایش یابد) ، یک محلول سفید رنگ یک دست و همگن از هیدروکسید کلسیم تولید می شود. این محلول به صورت سنتی شیر آهک نام دارد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی آب آهکCa(OH)2
حالت فیزیکیمحلول شفاف و بی رنگ با بوی خاک
طعمتلخ – جمع کننده
حالت شیمیاییقلیایی
ترکیباتآهک هیدراته و آب

شیمی

مهم ترین مورد شیمیایی در مورد محلول آهک ، ترکیب آب آهک و گاز دی اکسید کربن است. این مشخصه به صورت دمیدن در آب آهک نیز ایجاد می شود. این امر در صنعت جهت تولید محصولی پر مصرف به نام کربنات کلسیم رسوبی PCC به کار می رود. نتیجه عبور دادن دی اکسید کربن از داخل limewater یک محلول شیری رنگ است که باعث ته نشین شدن مواد نامحلول می شود:
Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O
عبور دادن مقادیر بیشتر گاز دی اکسید کربن منجر به واکنش زیر خواهد شد:
CaCO3 + H2O + CO2 → Ca(HCO3)2
به مرور با تبدیل شدن آن به بی کربنات کلسیم حالت شیری از بین می رود.

اب اهک

کاربرد آب آهک

تصفیه آب

محلول آهک هیدراته جهت سختی گیری آب و خنثی کردن اسید های موجود در آب که معمولا در اثر فعالیت های صنعتی کارخانجات ایجاد می گردد استفاده می شود. این محلول با ایجاد خاصیت انعقادی می تواند بسیاری از مواد آلوده کننده آب نظیر خاک رس و یون های فلزی را حذف نموده و مانند یک ماده ضدعفونی کننده ، باکتری ها را از بین ببرد.

صنایع

گاز های خروجی از دودکش برخی صنایع حاوی گاز خطرناک دی اکسید گوگرد است. این گاز بر اثر سوزاندن نفت یا ذغال سنگ تولید می شود. عبور دادن این گاز از میان محلول آب آهک موجب فرایندی به نام سولفور زدایی شده که می تواند گوگرد را به دام بیاندازد.
Ca(OH)2 + SO2 → CaSO3 + H2O

صنایع غذایی

Limewater در مناطق مختلف جهان برای پخت خوراکی های گوناگون کاربرد دارد. برای تهیه چیپس ذرت ، مربای کدو حلوایی و انجیر این ماده مصرف می شود. آب آهک با به دام انداختن پروتئین در داخل مواد غذایی ، علاوه بر بهبود مواد مغذی آن ، شکل ظاهری ماده خوراکی را هم حفظ می کند.

امور آرایشی و بهداشتی

شستن موی سر با آب آهک موجب سفت و سفید شدن مو می گردد. این کار برای از بین بردن شپش و کنه در گذشته رواج داشته است. در نوشته های باستانی باقی مانده از زمان کوروش کبیر نیز به استفاده از این ماده برای پوشش دادن مو های دشمنانش اشاره شده است.

کاربرد های هنری

در نقاشی آبرنگ از محلول آهک هیدراته به عنوان ماده حلال برای پلاستر استفاده می شود. از لحاظ باستانی این ماده برای تهیه نوعی رنگ سفید به نام whitewash بکار می رفته است.

سایر کاربرد ها

آب آهک به صورت گسترده ای در آکواریوم ها به عنوان منبع تامین کلسیم و ماده قلیایی برای رشد ریف و صخره استفاده می گردد. مرجان های رده اسکلراکتینیا ساختار اسکلتی خود را از آراگونیت (نوعی پلی مورف کربنات کلسیم) که در محلول آهک وجود دارد می سازند.

آب آهک چيست

آب آهک چه خاصیتی دارد

این محلول از آهک هیدراته تهیه می شود که یک ماده قلیایی است بنابراین آب آهک خاصیت قلیایی دارد و می تواند اسید ها را خنثی کند. همچنین دارای خواص آهک بوده و در ساخت و ساز آن را برای زیر سازی راه و ترکیب با مصالح ساختمانی و تهیه دوغاب و ملات استفاده می کنند.
همچنین به دلیل دارا بودن خاصیت میکروب کشی ، آن را برای ضدعفونی مرغداری ها ، گاوداری ها ، استخر های پرورش ماهی و آبزیان و محل های پرورش حیوانات اهلی بکار می برند. در ورودی بیشتر محل های پرورش دام و طیور و یا استخر های شنا ، حوضچه آب آهکی وجود دارد تا مانع از وجود عوامل بیماری زا توسط مراجعین به داخل محل شود.
4.3/5 - (48 امتیاز)
2019-09-19T15:54:36+00:00

۶ Comments

 1. ****جیمین love *** دسامبر 6, 2019 در 10:42 ق.ظ - پاسخ دادن

  عالییییی بود و مفید****

 2. ALI... دسامبر 21, 2020 در 2:54 ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا ممنون خیلی عالی بود و البته کمک کننده

 3. Dpee می 7, 2022 در 5:48 ب.ظ - پاسخ دادن

  کامل و جامع و عالی

 4. Alipk نوامبر 4, 2022 در 2:46 ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا کامل و جامع بود مرسی از سایت خوبتون

 5. علی ژانویه 3, 2023 در 3:18 ب.ظ - پاسخ دادن

  عالی بود.
  ممنون

 6. حسین نوامبر 15, 2023 در 4:20 ق.ظ - پاسخ دادن

  متشکرم

ثبت ديدگاه

Call Now Button