آهک دام

آهک دام

نقش آهک در خوراک دام

آهک خوراک دام در گاوداری ها و محل های پرورش دام به عنوان یک منبع تامین مواد معدنی بکار رفته و نقش مهمی در حفظ سلامت دام و نیز افزایش مواد مغذی محصولات تولید شده از آنها دارد. آهک خام به صورت سنگ آهک یا لایم استون که دارای فرمول شیمیایی کربنات کلسیم با ساختار CaCO3 است یک منبع تامین کلسیم می باشد. آهک خوراک دام از نوع سنگ کربنات کلسیم معدنی GCC بوده که معمولا فراوری خاصی بر روی آن انجام نشده است. همچنین می توان از دولومیت با فرمول کربنات کلسیم منیزیم هم برای این منظور استفاده نمود.

این سنگ آهک از نوع آهک کلسیمی با خلوص بالا می باشد. مصرف این ماده بخصوص برای گاو شیری از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

از جمله مزایای استفاده از آهک در خوراک دام می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قابل مصرف برای تمامی دام ها اعم از گاوداری ، پرورش گوسفند و بز
  • تامین کلسیم مورد نیاز بدن دام و مقابله با بیماری های اسکلتی نظیر پوکی استخوان
  • بهبود فعالیت آنزیم ها و هورمون های بدن دام
  • جلوگیری از مشکلات عصبی مانند گرفتگی عضلانی

استاندارد سنگ آهک برای خوراک دام

سازمان ملی استاندارد بر طبق ماده سه قانون اصلاح قوانین و مقررات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، اقدام به تعیین ، تدوین و نشر استاندارد های ملی در این زمینه نموده است. این استاندارد ها شامل ویژگی ها و روش های آزمون سنگ آهک مورد مصرف در پرورش دام ، طیور و آبزیان هستند که برای اولین سال 1380 تدوین شد. هدف از ایجاد این استاندارد ها ، تعیین ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سنگ آهک مورد مصرف در تغذیه دام است و ماهیت معدنی ، ویژگی های میکروبی ، موارد ایمنی و کاربرد های آن را در بر می گیرد.

برخی از استاندارد های آهک خوراک دام به شرح زیر است:

  • اندازه ذرات سنگ آهک باید به حدی ریز باشد که برای مصرف دام راحت بوده اما کاملا پودری نباشد.
  • از هر دو نوع آهک معمولی و هم دولومیت (سنگ آهک دولومیتی) می توان برای خوراک دام استفاده نمود.
  • حد مجاز فلزات سنگین موجود در سنگ آهک دام طبق جدول زیر می باشد:
ردیففلزات سنگینبیشینه حد مجاز در حسب ppm
1آرسنیک15
2کادمیوم10
3سرب20
4جیوه0.3

خواص استفاده از آهک در دامداری

یکی از خواص آهک دام استفاده از آن در ضدعفونی استبل و محل های پرورش دام است. برای این مورد می توان از انواع آهک یعنی پودر سنگ آهک خام ، آهک زنده و آهک هیدراته استفاده نمود. آهک به علت خاصیت قلیایی و میکروب کشی به عنوان یک ضدعفونی کننده ماثر ، ارزان و در دسترس مصرف می گردد. از طریق آهک پاشی استبل می توان امراضی همچون بیماری های سیستم گوارش ، مشکلات پوستی و آنفلوانزا را بهبود بخشید.

آهک بر خلاف بسیاری از اکثر ضدعفونی‌ کننده‌ ها یا مواد آنتی سپتیک ، تاثیر سوء بر سلامت دام ندارد و باکتری‌ ها ، ویروس‌ ها ، قارچ‌ ها ، اسپور باکتری‌ ها و سایر ارگانیسم‌ های آن‌ ها را از بین برده و یا از رشد آن‌ ها جلوگیری می‌ نماید. آهک دام که برای ضدعفونی به کار می رود ، باید از نوع پودری باشد تا بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد. برای این منظور می توان از پودر سنگ آهک خام ، آهک هیدراته پودری و پودر آهک زنده میکرونیزه استفاده نمود. آهک پاشی به دیوار و سطوح استبل باعث می شود تا محیط قلیایی شده و میکروب ها و عوامل پاتوژن نابود شود.

فروش آهک خوراک دام

کارخانه آهک پارس شیمی به عنوان بزرگترین تولید کننده آهک خام و فراوری شده ، انواع محصولات مورد مصرف در صنعت پرورش دام و طیور به منظور استفاده در بخش خوراکی و نیز ضدعفونی محل های پرورش را با استاندارد ها و کیفیت ممتاز تولید و در اختیار مشاغل وابسته قرار می دهد. به منظور اخذ اطلاعات بیشتر و یا خرید آهک برای خوراک دام و طیور با ما تماس حاصل نمایید.

4.4/5 - (8 امتیاز)
2019-11-16T06:24:43-01:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button