آهک شکفته

آهک شکفته

آهک شکفته چیست

آهک شکفته از فراورده های سنگ آهک است که به صورت شیمیایی تولید می شود. شکفته شدن آهک که یک فرایند شیمیایی است در اثر تماس آهک زنده یا همان اکسید کلسیم با آب ایجاد می گردد. ساختار آهک شکفته از کریستال های بی رنگ تشکیل شده و از نظر ظاهری به صورت پودری سفید رنگ است. کاربرد های آن گسترده بوده و برای تصفیه آب ، ساختمان سازی ، پرورش دام و طیور ، ضدعفونی ، تولید کاغذ و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیاییCa(OH)2
چگالی آهک شکفته2.211 گرم بر سانتی متر مکعب
شکل ظاهریجامد پودری سفید رنگ
وزن مخصوص آهک شکفته74.093 گرم بر مول
انحلال پذیری در آب0.66 تا 1.89 گرم بر لیتر (با افزایش دما ، انحلال پذیری آن کاهش می یابد)
حلال هاآب – گلیسیرین – اسید ها
دمای ذوب580 درجه سانتی گراد و سپس تجزیه کامل

 

آهک شکفته چیست, فروش آهک شکفته, قیمت آهک شکفته,

تولید

این ماده در طبیعت وجود نداشته و ترکیبی شیمیایی است. تنها آهک موجود در طبیعت به صورت سنگ آهک و دولومیت می باشد. برای تولید آهک شکفته باید مراحلی به ترتیب طی شود که شروع آن ، استخراج سنگ اهک از معادن می باشد. سنگ آهک یک کانی کلسیمی از نوع سنگ های رسوبی است که در اثر تراکم اسکلت موجودات آبزی ایجاد گردیده و معادن آن به وفور یافت می شود.

پس از استخراج این سنگ ، آن را به کارخانه انتقال داده و با استفاده از آسیاب های کوبشی و دستگاه های خردایش ، کوبیده و به سایز های مورد نظر ریز می کنیم. حال نوبت به مرحله پخت می رسد زیرا سنگ آهک دارای ناخالصی های زیادی است که مهمترین آن گاز دی اکسید کربن می باشد و باید برای تولید آهک خالص ، این ناخالصی جدا سازی شود. وظیفه پخت بر عهده کوره آهکپزی است که با اعمال حرارت بسیار زیاد ، سنگ را به دمایی نزدیک به دمای ذوب می رساند.

امروزه از کوره هایی روتاری برای این منظور استفاده می شود که می تواند حرارت بسیار زیادی را تولید کرده و حجم بسیار زیادی سنگ اهك را در مدت زمان کوتاهی حرارت دهد. اعمال این حرارت موجب آزاد شدن ناخالصی ها شده و آهک پخته شده با فرمول اکسید کلسیم به دست می آید.

آخرین مرحله تولید ، ترکیب آهک زنده (آهک پخته شده) با آب است که نوعی فرایند شیمیایی به نام شکفته شدن یا هیدراته شدن را ایجاد می کند. آهک زنده با جذب هیدروژن از آب ، یون هیدروکسید را تولید می کند و در نهایت فرمول آهک شکفته یعنی Ca(OH)2 ایجاد می شود.

تفاوت آهک زنده و آهک شکفته

آهک زنده و آهک شکفته از لحاظ فرمول شیمیایی و واکنش پذیری با هم تفاوت دارند. با اینکه هر دو ماده از فراورده های سنگ آهك محسوب می شوند ولی از نظر ساختار مولکولی با هم تفاوت دارند. این دو ترکیب حاوی یون کلسیم در ساختار خود هستند اما اهک زنده یون اکسید و نوع شکفته شده یون هیدروکسید دارد.

اما تفاوت عمده آنها در واکنش پذیری است. آهک زنده ماده‌ی ناپایداری می باشد و اگر با آب تماس پیدا کند ، واکنشی اگزوترمیک ایجاد خواهد کرد. طی این واکنش ، آهک زنده حرارت زیادی ایجاد می نماید و حتی امکان انفجار نیز وجود دارد. در نتیجه واکنش آن با آب ، تغییر شیمیایی ایجاد شده و آهک شکفته می شود.

ولی بر خلاف آهک زنده ، هیدروکسید کلسیم ماده‌ی پایداری است که در صورت ترکیب با آب ، تغییر شیمیایی یا حرارت ایجاد نخواهد کرد. محصول این ترکیب ، مایعی سفید رنگ یا شفاف به نام آب آهک است. در صورت مصرف آهک شکفته در ساخت و ساز ، این ماده به مرور زمان و با جذب گاز دی اکسید کربن هوا ، به سنگ آهک تبدیل می شود که ماده ای بسیار سخت و مستحکم می باشد.

آهک شکفته چیست, فروش آهک شکفته, قیمت آهک شکفته,

کاربرد آهک شکفته

  • یکی از مواد اصلی در امور ساختمانی و تولید مصالح ساخت و ساز
  • در کاغذ سازی به عنوان حجم دهنده و کاستیک زدا
  • در تصفیه آب و فاضلاب به عنوان منعقد کننده و کاهنده اسیدیته
  • به عنوان ارزان ترین منبع کلسیم در جیره غذایی دام و طیور
  • برای ضدعفونی مرغداری و گاوداری و استخر های پرورش ماهی