آهک صنعتی

صفحه اصلی>بلاگ>آهک صنعتی

آهک صنعتی

آهک صنعتی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ آهک صنعتی نوع فراوری شده سنگ آهک می باشد که توسط کوره های مدرن آهکپزی خالص سازی شده است. از جمله مزیت های این مواد آهکی می توان به خلوص بسیار بالا و امکان تولید در حجم زیاد اشاره نمود.

آهک صنعتی چیست

انسان برای هزاران سال است که پی به مزیت های استفاده از مواد معدنی مختلف برده است. در این میان ، آهک و انواع مختلف خام و فراوری شده آن جزء مهم ترین موادی هستند که در بخش های مختلف زندگی بشر به صورت گسترده بکار می رود. آشنایی با این محصول به هزاران سال قبل باز می گردد. آثار مصرف آن در کشور های باستانی نظیر ایران و مصر به وفور وجود دارد و حتی در مهم ترین بناهای ساخته دست بشر همچون اهرام ثلاثه مصر و تخت جمشید هم از اهك استفاده شده است.

استفاده از آهک با پیشرفت جامعه بشری گسترش بیشتری یافته و روش های فراوری آن نیز پیشرفته تر شد. به دلیل اینکه انسان دریافت می تواند از این ماده در بخش دیگری غیر از ساختمان نیز استفاده نماید ، تغییراتی در روش فراوری خود داد. مهم ترین روش خالص سازی و آماده سازی آهك ، پخت آن در کوره های آهکپزی است. اما نوع کوره در کیفیت و کارایی آهک تولید شده تاثیر گذار می باشد.

در گذشته از کوره های سنتی برای حرارت دهی به سنگ آهک استفاده می شد. این کوره ها که امروزه نیز توسط تولید کننده کوچک مورد استفاده قرار می گیرد ، به شکل یک چاله در داخل زمین است که سنگ آهک به صورت لایه به لایه در داخل آن قرار گرفته و پس از ایجاد آتش ، درب آن را مهر و موم می کنند. اگر چه تولید آهک به روش سنتی قدمتی تاریخی دارد اما این کوره ها دارای نقص هایی نیز هستند.

در کوره های سنتی ، حرارت به صورت همگن به همه جای آن نرسیده و تمام سنگ به یک میزان حرارت دریافت نمی کنند. همین موضوع سبب می شود محصول نهایی از کیفیت یکسانی برخوردار نباشد. از طرفی پخت سنگ اهک در این روش چندین روز زمان می برد و بنابراین محصول تولیدی چندانی ندارد.

برتری آهک صنعتی بر آهک سنتی

در روش صنعتی که امروزه در کارخانجات تولید آهک استفاده می شود ، کوره خاصی به نام کوره روتاری یا دوار Rotary Lime Kiln بکار می رود. این کوره از یک استوانه فولادی بسیار بزرگ با طول زیاد تشکیل شده که به صورت افقی بر روی چرخ دهنده هایی قرار گرفته است. بسته به بزرگی کوره از یک یا چندین موتور برای چرخاندن کوره حول محور خود استفاده می شود. در داخل کوره مارپیچ هایی تعبیه شده است که با چرخش کوره ، مواد داخل آن (سنگ های آهکی) را به سمت خروجی هدایت می کند. یک منبع تولید حرارت نظیر مشعل برای ایجاد حرارتی در حدود هزار درجه سانتی گراد ، به صورت دائمی به داخل کوره می دمد.

در تولید آهک صنعتی پیش از ریختن سنگ آهک به درون کوره، به منظور حرکت راحت تر و پخت بهتر آهک ، ابتدا سنگ های بزرگ توسط آسیاب ها و فک های کوبشی به اندازه ریگ و سنگ های کوچک در می آید. به دلیل طولانی بودن استوانه کوره و حرارت بسیار زیادی که در داخل آن ایجاد می گردد ، آهک ها پس از خروج از کوره کاملا پخته شده و خالص سازی شده اند.

آهک صنعتی,

کاربرد

کاربرد آهک صنعتی بسیار گسترده است. این محصول که در انواع آهک زنده و آهک هیدراته تولید می شود ، در موارد زیر بکار می رود:

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • ذوب آهن و فولادسازی
 • تولید آسفالت
 • آماده سازی سیمان و بتن
 • پرورش دام و طیور
 • خنثی سازی اسید ها
 • کشاورزی و باغداری
 • تهیه ملات و دوغاب
 • شفته ریزی و پی سازی
 • ضد آب کردن کف استخر ها
 • ضد عفونی زباله های عفونی
 • ضد عفونی محل پرورش گاو و مرغداری ها
 • تولید کاغذ و مقوا
 • تولید شیشه و سرامیک

فروش و قیمت

کارخانه آهک پارس شیمی را شاید بتوان بزرگ ترین و پیشرفته ترین تولید کننده آهک در ایران دانست. تجهیزات پیشرفته موجود در این مجموعه در کنار معدن سنگ آهک مرغوب سبب شده تا انواع آهک صنعتی و پودر سنگ از قبیل آهک هیدراته ، آهک زنده ، آهک کلوخه ، آهک نمره بندی ، پودر سنگ جوشقان ، پودر سنگ قم و انواع کربنات کلسیم با مش بندی های مختلف را تولید نماید. کیفیت ممتاز محصولات پارس شیمی برای مصرف در تمامی صنایع مرتبط مناسب است و بخش عمده آن به کشور های همسایه نظیر عراق ، ترکیه ، افغانستان و قطر صادر می گردد.

حجم بالای تولید و بهینه بودن روش های تولید و تجهیزات مجموعه پارس شیمی موجب شده تا قیمت آهک صنعتی پارس بسیار ارزان تر از دیگر تولید کنندگان باشد و در صورت مصرف ، صرفه جویی مناسبی شامل حامل مصرف کنندگان شود.

3.5/5 - (2 امتیاز)
2019-10-07T15:32:13+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button