آهک مرغداری

صفحه اصلی>بلاگ>آهک مرغداری

آهک مرغداری

خواص و کاربرد آهک در مرغداری

آهک مرغداری یکی از ملزومات این صنعت است که از جنبه های مختلفی مورد توجه پرورش دهندگان قرار دارد. آهک به عنوان یک ماده معدنی فراگیر در بسیاری از صنایع و مشاغل از جمله پرورش طیور به کار می رود. نقش آهک در مرغداری و پرورش طیور از دو جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه آهک یک ماده معدنی است که حاوی برخی فاکتور های رشد و محصول دهی در پرورش طیور می باشد و بکار گیری آن ، نتایج مستقیمی بر بهبود کیفیت و میزان گوشت و تخم مرغ دارد. دومین کاربرد آهک در پرورش طیور به عنوان یک ماده ضدعفونی قدرتمند و البته ارزان قیمت است که تقریبا هر پرورش دهنده ای با آن آشنا می باشد.

چرا آهک در مرغداری اهمیت دارد

آهک نوعی سنگ کلسیمی است که مقادیر زیادی از آن را کلسیم تشکیل می دهد. این سنگ در واقع کربنات کلسیم می باشد که گاهی به صورت کربنات کلسیم منیزیم هم شکل می گیرد. با توجه به اهمیت بسیار زیاد عنصر کلسیم در شکل گیری ساختار اسکلتی پرندگان ، گنجاندن مکمل کلسیمی در خوراک طیور بسیار مهم است. در صورت کمبود این ماده ، جوجه ها دچار مشکلات استخوانی نظیر پوکی استخوانی و شکستن مدام استخوان ها می شوند. از طرفی پوسته تخم مرغ و دیگر طیور ، تا حد بسیار زیادی از کلسیم ساخته می شود و بخصوص در مرغ تخم گذار ، به دلیل از دست دادن روزانه مقادیری کلسیم برای تولید تخم مرغ ، حتما باید منابع کلسیمی کافی در اختیار حیوان قرار گیرد.

از طرفی سالن مرغداری و محل های پرورش طیور ، به دلیل ازدحام زیاد ، رطوبت بالا ، وجود فضولات در محل زندگی طیور و در کنار هم بودن جوجه های سالم و بیمار ، مستعد گسترش بیماری و از بین رفتن گله و در نتیجه ، خطر برای سرمایه پرورش دهندگان است. به همین دلیل باید مرتبا و به صورت دوره ای ، از مواد ضدعفونی کننده برای گند زدایی محل استفاده شود. برخی انواع آهک دارای خاصیت میکروب کشی قوی هستند و از طرفی ، قیمت بسیار ارزان تری نسبت به مواد ضدعفونی کننده صنعتی دارند ، به همین علت به روش های خاصی از آن برای پاک و سالم نگه داشتن محل استفاده می نمایند.

آهک مرغداری,

انواع آهک مورد استفاده برای مرغداری

سنگ آهکی که از معادن استخراج می شود را می توان به اشکال مختلفی به مصرف رساند. این ماده علاوه بر این که به صورت خام قابل مصرف است ، امکان فراوری و خالص سازی آن نیز وجود دارد. سنگ آهک یا کربنات کلسیم با فرمول شیمیایی CaCO3 با کیفیت های متفاوتی در پوسته کره زمین یافت می شود و در اکثر موارد حاوی سایر عناصر معدنی نظیر منیزیم نیز هست. سنگ اهک را کوبیده و به صورت خرد شده و یا پودری در آورند که برای خوراک طیور کاربرد دارد. این ماده حاوی کلسیم بالایی بوده و امکان وجود آهن ، منیزیم و سایر عناصر مغذی هم در آن هست.

انواع آهک فراوری شده که به صورت آهک زنده یا اکسید کلسیم با فرمول مولکولی CaO و آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم با فرمول ساختاری Ca(OH)2 تولید می شوند در حقیقت مواد شیمیایی بوده و قابل مصرف خوراکی برای جوجه ها نیست. این مواد به علت خاصیت میکروب کشی بسیار قوی ، جهت ضدعفونی محل پرورش طیور و سالن مرغداری استفاده می کنند. محلول میکروب کش آب آهک که به راحتی می توان با استفاده از محلول پاش ، آن را به سطوح ، دیواره ها و قفس ها پاشید هم از ترکیب آهک هیدراته با آب بدست می آید.

آهک در خوراک مرغ و طیور

همان طور که گفته شد ، تامین کلسیم کافی در خوراک طیور ، بخصوص مرغ تخمی از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا 97 درصد از پوسته تخم مرغ را کلسیم تشکیل می دهد و در صورت عدم تامین این عنصر از طریق جیره غذایی ، کلسیم از بافت استخوانی جوجه برداشت می شود. علائم کمبود کلسیم به صورت دفرمه شدن استخوان ها ، نازک یا شکسته بودن پوسته تخم مرغ و افزایش بیماری در جوجه ها بروز می کند. دو منابع تامین کلسیم برای مرغ و طیور ، عبارت از پوسته صدف دریایی و آهک مرغداری (کربنات کلسیم) است.

در مورد بهترین اندازه ذرات سنگ آهک یا صدف هم تحقیقات بسیار زیادی صورت گرفته است. برخی معتقدند که اگر اندازه ذرات سنگ اهک درشت تر باشد ، تاثیر بیشتری نسبت به پودر سنگ آهک خواهد د