آهک هیدرولیک

صفحه اصلی>بلاگ>آهک هیدرولیک

آهک هیدرولیک

آهک هیدرولیک چیست

آهک هیدرولیک به انگلیسی Hydraulic lime نام عمومی نوع خاصی آهک با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم است که در معرض هیدراسیون قرار گرفته باشد. آهک هیدرولیکی با آهک هیدراته یا دیگر انواع آهک تفاوت دارد. تفاوت این اهک با آهک هیدراته و دیگر انواع اهک در این است که گیرایی سریع تری داشته و مقاومت سطحی آن بیشتر می باشد. همچنین برای تهیه ملات جهت استفاده در محیط هایی نامناسب برای ملات های آهکی همچون زیر آن بکار می رود.

آهک هیدرولیک از سنگ آهکی که حاوی سیلیکا است بدست می آید. این سیلیکا با آهک زنده ترکیب شده و به کلینکر تبدیل می شود که نوعی ترکیب سیمانی است. همین کلینکر است که حالت هیدرولیک را در آهک ایجاد می نماید و می تواند با مقادیر مشخصی آب ترکیب گردد.

تولید آهک هیدرولیک

آهک هیدرولیک طبیعی NHL در اثر کلسیناسیون سنگ آهکی که به صورت طبیعی دارای خاک رس و دیگر ناخالصی ها است بدست می آید و نباید هیچ ماده دیگری به آن افزود. این محصول به صورت صنعتی هم قابل تولید است و به آهک هیدرولیکی سنتزی AHL معروف می باشد. برای این منظور ، پیش از وارد کردن اهک به داخل کوره ، مواد هیدرولیک و پوزولان را با هم ترکیب می کنیم. نوع صنعتی آن ، رایج تر بوده و شامل آهک و دیگر مواد همچون سیمان پرتلند ، سرباره کوره های ذوب آهن و فیلر آهکی هم می شود. آهک هیدرولیک پوزولانی PHL هم به دو نوع قبلی شباهت زیادی دارد ولی تا 20 درصد وزنی آن را باید مواد پوزولانی تشکیل دهد.

کاربرد آهک هیدرولیک در امور ساختمانی

این آهک در امور ساخت و ساز به صورت گسترده ای بکار می رود زیرا دارای مزیت های زیادی است که به آنها اشاره می نماییم:

  • دارای ضریب الاستیک پایین است
  • ملات تهیه شده با این اهک دارای خاصیت تنفس پذیری بوده و آب را در داخل دیوار به دام نمی اندازد
  • Hydraulic lime دارای دمای سوختن پایین تری از سیمان پرتلند است و بنابراین انرژی کمتری برای تولید آن مصرف می شود
  • دیوار ها و سازه های ساخته شده با اهک هیدرولیک ساده تر بوده و زودتر آماده استفاده می گردد
  • میزان جذب گاز کربنیک توسط این آهک از آهک خالص کمتر است
  • آهک هیدرولیک به مرور زمان قوی تر شده و انعطاف بهتری پیدا می کند
  • آهک نسبت به سیمان ، بسیار دوستدار محیط زیست است زیرا هم حرارت کمتری برای تولید آن بکار می رود و هم گاز دی اکسید کربن موجود در محیط را جذب می نماید.
  • به دلیل اینکه از سیمان نرم تر می باشد ، در زمان تخریب ساختمان ، می توان مصالح بیشتری را بازیافت و مورد استفاده مجدد قرار داد.
  • برای مصارف در زیر آب هم مناسب است و بنابراین در محیط دریا ، کانال های آب و رودخانه ها هم قابل مصرف خواهد بود.

5/5 - (2 امتیاز)
2021-05-12T10:45:08+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button