آهک کشاورزی

صفحه اصلی>بلاگ>آهک کشاورزی

آهک کشاورزی

آهک کشاورزی چیست

آهک کشاورزی که با اصطلاحاتی نظیر سنگ آهک در کشاورزی ، گچ کشاورزی ، آهک باغچه و آهک پاشی خاک هم شناخته می شود یک افزودنی کشاورزی است که از پودر کردن سنگ آهک یا گچ به دست می آید. ماده فعال اولیه در این مکمل ، کربنات کلسیم است و سایر مواد نیز بستگی به منبع تهیه آن دارند. بر خلاف انواع آهک نظیر آهک زنده (اکسید کلسیم) و آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم) ، پودر آهک کشاورزی نیازی به انجام فرایند پخت در کوره آهکپزی ندارد و تنها باید کوبیده شود.

تاثیر آهک در خاک کشاورزی

  • افزایش پی اچ خاک های اسیدی
  • تامین عناصر کلسیم و منیزیم برای گیاهان
  • بهبود نفوذ و گردش آب در خاک های اسیدی
  • افزایش جذب عناصر ضروری (ازت ، فسفر و پتاس) توسط گیاهان در خاک اسیدی

آهک ممکن است به صورت طبیعی در برخی خاک های وجود داشته باشد که در این صورت اسید سولفوریک برای کاهش تاثیرات سوء و بهره مند از مزایای آن استفاده می شود. از گچ نیز به عنوان یکی از اعضاء خانواده کربنات کلسیم می توان به عنوان منبع تامین کلسیم برای گیاهان استفاده نمود. در آزمون خاک اصطلاحی به نام پتانسیل آهک اصلاح شده corrected lime potential برای تشخیص میزان آهک مورد نیاز خاک بکار می رود.

دیگر اشکال آهک نظیر آهک دولومیتی و آهک هیدراته هم کاربرد های مشابهی در کشاورزی دارند. دولومیت هم یک منبع تامین کلسیم در کشاورزی است با این تفاوت که مقادیری منیزیم هم در اختیار گیاهان قرار می دهد. در صنایع پرورش دام و بخصوص گاوداری های صنعتی از آهک هیدراته به عنوان ماده ضدعفونی کننده و ماده ای برای ایجاد محیطی خشک و قلیایی و عاری از باکتری های بیماری زا استفاده می شود. از گذشته های دور تا به امروز ، آهک برای دفع حشرات موذی بدون آسیب رساندن به گیاهان و حشرات مفید بکار می رفته است.

آهک کشاورزی, آهک در کشاورزی,

چرا باید از آهک در خاک کشاورزی استفاده نماییم

آهک کشاورزی موجب افزایش پی اچ خاک جهت افزایش کارایی و بهبود شرایط خاک می شود. این ماده اغلب با بهبود شرایط فیزیکی خاک از طریق کاهش سفتی سطحی ، افزایش نفوذ آب و کاهش فرسایش خاک به رشد گیاهان کمک می کند. کاربرد آهک در کشاورزی به محصولات کشاورزی برای تحمل بهتر خشکسالی و یا شرایط بیش از حد بارندگی کمک می نماید.

توانایی کاهش پی اچ توسط آهک کشاورزی می تواند سمیت سطوح مختلف منگنز ، آهن و آلومینیوم را کاهش دهد زیرا یون های آهن و منگنز در خاک اسیدی به گیاهان صدمه می زند. همچنین آلومینیوم محلول در خاک اسیدی توانایی ریشه برای جذب مواد مغذی را کاهش می دهد. بعلاوه آهک با آزاد سازی مواد معدنی موجود در خاک نظیر فسفات ، این مواد را برای جذب توسط گیاهان آماده می کند.

تعیین میزان نیاز آهک

به حداکثر رسانی کارایی ، چرای دام و کیفیت محصولات از اهمیت حیاتی در کشاورزی برخوردار است. خاک کشاورزی به دلایل مختلفی اسیدی می شود که از آن جمله می توان از موارد زیر نام برد.

  • مناطقی که خاک آن به دلیل بارش بیش از حد باران شسته شده است
  • زمین هایی که به دلیل کشت بیش از حد و یا چرای دام از مواد معدنی تخلیه شده اند
  • استفاده غیر علمی و بیشتر از میزان لازم از کود های کشاورزی بخصوص کود های ازته و سولفاته

آهک کشاورزی طبق اسناد Agricultural lime – https://en.wikipedia.org/wiki/Agricultural_lime که حاوی مقادیر زیادی کلسیم می باشد برای خاک زمین هایی که جهت چرای دام استفاده می شود مفید می باشد زیرا چهارپایان جوان برای استخوان سازی نیاز به کلسیم و فسفر دارند. همچنین گاو و حیوانات شیرده به کلسیم برای تولید شیر نیاز دارند. بهترین روش برای تعیین اینکه آیا زمین کشاورزی با مشکل اسیدی بودن مواجه شده و نیاز به مصرف آهک دارد یا نه ، و اگر نیاز دارد باید از چه میزان آهک در خاک کشاورزی استفاده نماییم ، استفاده از روش علمی به نام آزمون خاک است که تمامی مشکلات را مشخص می نماید.

آهک کشاورزی, آهک در کشاورزی,

فروش آهک کشاورزی

آهک مورد مصرف در کشاورزی باید دارای ویژگی های خاصی نظیر دانه بندی مناسب و غلظت بالای کلسیمی باشد. از هر نوع آهکی نمی توان در کشاورزی استفاده نمود. برخی انواع آهک حاوی فلزات سنگین هستند و یا اینکه شوری خاک را افزایش می دهند که خسارات جبران ناپذیری به زمین کشاورزی زده و ممکن است حتی دیگر نتوان از آن جهت کاشت گیاهان استفاده نمود. کارخانه تولید آهک پارس شیمی بزرگترین تولید کننده آهک و پودر سنگ در کشور است که انواع اهک مورد نیاز صنایع و کشاورزی را تولید می نماید. برای خرید این محصول با ما تماس حاصل نمایید.

3.9/5 - (20 امتیاز)
2019-09-26T13:34:13+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button