آهک کلسینه

صفحه اصلی>بلاگ>آهک کلسینه

آهک کلسینه

آهک کلسینه چیست

آهک کلسینه Calcined Lime یا آهک پخته شده Burnt Lime نوعی آهک کلوخه پخته شده در کوره های آهکپزی است. این محصول از لحاظ شیمیایی ماده ای بسیار خالص و با واکنش دهی بالا می باشد. سنگ کربنات کلسیم برای اینکه به آهک تبدیل شود باید ناخالصی های آن به خصوص گاز دی اکسید کربن که در ساختار آن وجود دارد را جداسازی نمود. برای این منظور سنگ آهک خام (کربنات کلسیم) را در داخل کوره های آهکپزی با دمای بین 900 تا 1200 درجه سانتی گراد حرارت می دهیم تا اهک خالص با فرمول اکسید کلسیم به دست بیاید.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی
فرمول شیمیایی آهک کلسینهCaO
نام های دیگر آهک زنده – اکسید کلسیم – آهک فعال – آهک آب نخورده
جرم مولکولی56.0774 گرم بر مول
حالت ظاهریکلوخه سفید رنگ یا مایل به زرد – بی بو
دمای ذوب2,613 سانتی گراد
پی اچ12.8
انحلال پذیریمحلول در آب – نامحلول در الکل ها

 

از لحاظ علمی کلسینه شدن به معنای حرارت دهی در حضور اکسیژن است. نعریف دیگر کلسینه شدن به صورت اعمال حرارت بر سنگ های معدنی در صورت حضور محدود و یا عدم حضور اکسیژن است به صورتی که آن ماده دچار تجزیه حرارتی شود. کلسینر Calciner یا کوره آهکپزی مدرن یک استوانه فولادی بلند است که در داخل یک کوره به دور خود می چرخد و حرارت غیر مستقیمی در حدود 550 تا 1200 درجه سانتی گراد را در فضایی کنترل شده به سنگ آهک اعمال می نماید.

آهک کلسینه, آهک کلسینه شده چیست, قیمت آهک کلسینه,

کاربرد

آهک کلسینه خالص ترین و فعال ترین نوع اهک است که خاصیت قلیایی دارد. این ماده ویژگی های مفیدی همچون تولید حرارت ، قلیایی بودن و ایجاد تغییرات شیمیایی داشته و همین مزایا سبب کاربرد آهک کلسینه به میزان میلیون ها تن در سال در سراسر جهان شده است.  برخی از موارد مصرف این محصول به شرح زیر است.

  • استفاده در کوره های اکسیژن پایه در صنعت تولید فولاد به میزان سی تا پنجاه کیلوگرم به ازای هر تن فولاد جهت ایجاد سرباره
  • در تولید بتن هوادهی شده اتوکلاو در ترکیب با سیمان ، ماسه و گچ
  • تثبیت خاک زمین های رسی از طریق حذف سیلیکا و آلومینا
  • ماده اولیه در تولید آهک هیدراته که یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی است
  • استفاده به عنوان ماده اولیه جهت تولید مصالح ساختمانی نظیر سیمان ، شیشه و مواد شیمیایی
  • به عنوان ماده ضدعفونی کننده در مرغداری ها و محل های پرورش دام

فروش

تولید آهک کلسینه مرغوب از سنگ آهک غنی از کلسیم و در کوره هایی صنعتی با توانایی اعمال حرارت بسیار بالا انجام می شود. کارخانه آهک پارس شیمی به دلیل استخراج بهترین معادن سنگ آهک کشور و همچنین برخورداری از تجهیزات پیشرفته نظیر آسیاب های کوبشی ، کوره آهکپزی روتاری ، سرند در سایز های متنوع ، سیستم پیشرفته هیدراتاسیون و امکان بسته بندی در سایز های مختلف ، بزرگترین تولید کننده انواع اهک از جمله آهک کلسینه با کیفیت ممتاز و قیمت مناسب است. برای اخذ اطلاعات بیشتر و یا خرید آهک با بخش بازرگانی پارس شیمی تماس حاصل نمایید.

 

منابع


Calcination – From Wikipedia, the free encyclopedia

calcined lime – the free dictionary

5/5 - (1 امتیاز)
2019-09-28T14:49:15+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button