انواع ملات آهک و راهنمای کاربرد آنها

صفحه اصلی>بلاگ>انواع ملات آهک و راهنمای کاربرد آنها

انواع ملات آهک و راهنمای کاربرد آنها

انواع ملات آهک

آهک ماده ای با اهمیت در صنعت ساختمانی است. این ماده شاید قدیمی ترین ملاتی است که بشر از آن برای ساخت و ساز استفاده نمود. آثار و سازه های بسیار قدیمی که با آهک ساخته شده اند در ایران و سرتاسر جهان وجود دارد که نشان از استحکام این ماده در امور ساختمانی دارد. امروزه هم از انواع ملات آهک در ساخت و ساز استفاده می شود که به معرفی چند مورد از آنها می پردازیم.

ملات آهک هیدرولیک

این ملات از آهک هیدرولیک طبیعی NHL یا همان آهک آبی تهیه می شود و ترکیب خوبی از استحکام و انعطاف پذیری دارد. ملات آهک هیدرولیک با درجات پایداری متفاوتی برای پوشش دهی کاربرد های مختلف قابل تهیه است. این ملات در محیط های مرطوب بکار می رود و به سرعت سخت شده و در مقابل فشار ها مقاومت می کند. اما سرعت سفت شدن آن زمان کافی برای دیوار چینی را هم می دهد. آهک هیدرولیک به صورت پودری است و از نظر ظاهری شبیه به سیمان است و نسبت به سایر انواع آهک ، گرانتر می باشد.

ملات آهک غیر هیدرولیک

از آهک غیر هیدرولیک که با نام آهک بتونه هم معروف است برای تهیه این ملات استفاده می کنند. ملات آهک غیر هیدرولیک به شدت نرم و انعطاف پذیر است و برای ظریف کاری بکار می رود. این نوع ملات بسیار کند کربناته می شود و بخصوص در مناطق سرد ، در مقابل ضربه آسیب پذیر است. آهک هیدرولیک در مناطق مرطوب اصلا سفت نمی شود. به دلیل دیر سفت شدن این ملات ، می توان آنرا خارج از محدوده ساختمانی و به صورت پیش ساخته تهیه نموده و به محل مصرف منتقل نمود.

ملات آهک گرم مخلوط

این ملات که از آهک زنده تهیه می شود ، حرارت زیادی در طی فرایند تولید ایجاد می کند که دلیل نام گذاری آن است. این ملات چسبنده و غنی از آهک برای محافظت از ساختمان ها مناسب است اما مانند ملات غیر هیدرولیک ، در مقابل سرما آسیب پذیر می باشد. این ملات را هم می توان به صورت پیش ساخته به محل مصرف منتقل نمود.

ملات آهک

چه ملات آهکی انتخاب کنیم

ملات ها در ساختمان سازی به عنوان چسب واحد های سازنده عمل می کنند. ملات آهک ویژگی های انعطاف پذیری و تنفس پذیری دارد که تکان ها و رطوبت زیان بار برای اجزاء سازنده را جذب می کند. اصول زیادی در تهیه ملات ها وجود دارد که برخی از آن را بررسی می کنیم.

سازگاری

ملات باید نسبت به چیدمان ساختمانی اطراف خود نرم تر باشد. ملات سفت به چیدمان آسیب زده و آن را دچار خوردگی می نماید. عامل کلیدی در دیوار چینی ، تنظیم میزان سختی ملات است بنابراین باید در انتخاب نوع مواد مصرفی در ملات دقت نمود. در جدول زیر ، میزان سختی برخی مواد برای تهیه ملات ذکر شده است:

سخت (چگالی بالا)بازالت
گرانیت
فلینت
تراورتن
سنگ آهک سخت
متوسطگچ
سیلیس
خاک رس
سنگ آهک نرم
نرم (کم چگال)واتل (چپر)
ماسه
آهک غیر هیدرولیک

استقامت

ملات در حالی که نرم تر از چیدمان اطراف خود است اما باید به اندازه کافی مقاوم و بادوام باشد. این عامل می تواند مقاومت و توان تحمل فش