تراورتن

تراورتن

سنگ تراورتن چیست

سنگ تراورتن Travertine نوعی سنگ آهک می باشد که در نزدیکی چشمه های معدنی آب گرم بوجود آمده است. تراورتن از نظر ظاهری ، سنگی فیبری و متحدالمرکز است و در رنگ های سفید ، سیلور و شکلاتی وجود دارد. تراورتن جزء سنگ های رسوبی است که در اثر رسوب شیمیایی نوعی ماده معدنی بسیار فراوان به نام کربنات کلسیم در آب شیرین، بخصوص در دهانه چشمه های آب گرم ، غارهای آهکی ، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها تشکیل شده است. تعریف دقیق‌تر سنگ تراورتن به صورت یک سنگ بسیار متراکم و سخت ، رگه ای و با طرح فیبری که در چشمه های آب گرم رسوب می کند می باشد. این سنگ را گاهی اوغات با منشاء تولید آن هم تعریف می کنند به این صورت که سنگی است که در اثر رسوب غیر آلی ترکیبات کربنات کلسیم با تبادل دی اکسید کربن بین جو و آب های زیرزمینی تشکیل گردیده است.

هر چه سنگ تراورتن جوان تر باشد دارای تخلخل بیشتری می باشد. میزان تخلخل تراورتن های تازه در حدود ده تا هفتاد درصد است در حالی که انواع باستانی آن ممکن است به دلیل تبلور کلسیت ثانویه در فضاهای منفذ اصلی، تخلخل کمتر از دو درصد داشته باشند. تخلخل زیاد سبب شده وزن این سنگ نسبت به استحکام آن ، سبک باشد. تراورتن هایی که در آب سرد تشکیل می شوند معمولا نخلخل بیشتری نسبت به انواع آب گرم دارند. نام این سنگ از واژه ایتالیایی travertino گرفته شده است که معنی آن “تیبور” می باشد.

 

کاربرد تراورتن

کاربرد تراورتن در امور ساختمانی و تزئینی است. این سنگ به دلیل تخلخل زیاد ، دارای خاصیت عایق حرارتی و صوتی است. همچنین در صورت صیقل دادن آن، به سنگ تزئینی بسیار زیبا و چشم نوازی تبدیل می شود. سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که برای سنگفرش کردن بخش های مختلف خانه بکار می رود. گاهی اوقات آن را با نام سنگ آهک یا سنگ مرمر می شناسند. البته تراورتن به درستی به عنوان یک نوع سنگ آهک طبقه بندی می شود اما سنگ مرمر نیست. تفاوت این سنگ با سنگ مرمر در سوراخ ها و فرورفتگی هایی در سطح آن است در حالی که سنگ مرمر کاملا صاف و صیقلی می باشد. یکی از کاربرد های تراورتن ، برش آن در اندازه های کاشی برای نصب در کف راهرو و زمین است.

در معماری مدرن به صورت گسترده ای از سنگ Travertine استفاده می شود.  در ساخت کفپوش های داخلی خانه ها یا ساختمان های تجازی و اداری ، کف پوش پاسیو و فضای آزاد ، سنگ کردن دیوار ها و نماسازی بکار می رود. لابی بسیاری از ساختمان های مدرن در جهان با استفاده از این سنگ نماسازی شده اند.

 

تولید سنگ تراورتن

تولید این سنگ هتگامی آغاز می گردد که آب های زیرزمینی حاوی مقادیر فراوانی دی اکسید کربن محلول CO2 در خود باشند. این گاز کربنیک با سنگ آهک یا سایر سنگ های کربناته واکنش می دهد. آبی که حاوی گاز دی اکسید کربن باشد ، خاصیت اسیدی پیدا می کند و به اسید کربنیک ضعیف تبدیل می شود که می تواند بخشی از سنگ آهک را به صورت بی کربنات کلسیم محلول در خود حل کند:

CaCO3 + H2O + CO2 → Ca + 2HCO3

این واکنش شیمیایی ، دو طرفه است یعنی اگر غلظت بی کربنات کلسیم محلول خیلی زیاد شود ، بی کربنات کلسیم دوباره به کربنات کلسیم ، آب و دی اکسید کربن تبدیل خواهد شد. تا وقتی که دی اکسید کربن امکان خارج شدن از آب را نداشته باشد ، این معادله برقرار است. تولید این سنگ معمولا در آب های زیرزمینی انجام می شود زیرا یا فشار محیطی در این مناطق زیاد است یا غلظت گاز دی اکسید کربن گرفتار در آب بالا می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
2022-01-31T11:54:55-01:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button