شفته آهک

شفته آهک

شفته آهک چیست

شفته آهک به انگلیسی Laying of Concrete و به معنی ملات و دوغات آهکی است. شفته ریزی آهک یکی از روش های رایج تقویت خاک بستر سازه های مختلف است. برای این منظور باید مخلوطی از مقادیر معین آهک ، آب و شن تهیه نمود. شفته آهك استخر یکی از رایج ترین انواع شفته ریزی است زیرا اصولا این ملات برای محیط های مرطوب مناسب است و اگر خاک خیلی خشک باشد ، پس از مدتی ترک خورده و از هم می پاشد.

استفاده از آهک در شفته ریزی به دلیل مقاومت بالای این ماده در برابر آب و رطوبت است و پس از خشک شدن مانع از نفوذ آب به داخل پی می شود. آهک برای شفته ریزی استخر و بناهای کوچک و دیوارهای کوتاه کاربرد دارد.

اصول شفته ریزی آهک

برای تهیه ملات شفته آهک که آن را roughcast هم می نامند ، باید نسبت مواد را به خوبی رعایت نمود. برای تقویت شفته توصیه می شود در داخل خاک مقداری پاره سنگ نیز بریزید. توجه کنید که کف پی بنا باید کاملا افقی بوده و نسبت به دیواره ها دارای زاویه قائم باشد. برای پی ریزی محل هایی که ناهمواری زیادی دارند و یا برای تراز شدن محل نمی توان از تراز و شمشه بهره برد ، باید از روش جایگزین استفاده کرد که به شرح زیر است:

یک شلنگ چند متری را پر از آب می کنیم طوری که حبابی نداشته باشد. سپس آن را در پی محل مورد نظر قرار داده و با بررسی سطح آب ، موقعیت را تراز می نماییم.

روش دیگر تراز کردن که البته بهترین روش نیز محسوب می شود استفاده از دوربین نقشه برداری است. در این روش باید دوربین را در موقعیت مستقر نموده و نقاطی را در پی مشخص کرد. سپس با استفاده از میر یا ژالون شروع به تراز یابی محل می نماییم.

پیش از ریختن آهک ، آب به داخل پی بریزید. میزان آب با توجه به شرایط محیطی تعیین می شود. برای این ملات به ازای هر متر مکعب خاک بستر ، از حدود 200 الی 250 کیلوگرم آهک مخصوص استفاده می شود. ارتفاع مناسب شفته ریزی در حدود سی سانتیمتر است. پس از شفته ریزی ، باید یک روز صبر کنیم تا آب موجود در آن یا تبخیر شده و یا در زمین فرو رود. بعد از گذشت یک روز ، ملات کاملا خشک نمی شود بلکه به آن دو نم می گویند. روز بعد نوبت به مرحله تخماق می رسد یعنی باید شفته آهک را با یک وزنه سنگین کوبید. با انجام این کار ، ارتفاع شفته کاهش می یابد و باید دوباره تا ارتفاع 30 سانتیمتر آن را پر کرد و این عمل تا زمانی ادامه دارد که شفته دیگر حجم خود را از دست ندهد.