پودر سنگ مجسمه سازی

صفحه اصلی>بلاگ>پودر سنگ مجسمه سازی

پودر سنگ مجسمه سازی

آموزش مجسمه سازی با پودر سنگ

پودر سنگ مجسمه سازی یکی از مواد اولیه و اصلی برای تهیه مجسمه است. البته مجسمه ها با مواد مختلف چوبی ، پلیمری ، سنگی و الیاف مصنوعی قابل تولید هستند ، اما یکی از اصلی ترین و راحت ترین مواد اولیه برای این منظور ، استفاده از پودر سنگ برای مجسمه سازی است. کاربرد پودر سنگ به جز مجسمه سازی در دیگر امور هنری نظیر پتینه کاری روی سنگ و چوب و شیشه ، ساخت گل مصنوعی و خلق تابلو نقش برجسته نیز می باشد. از انواع خاک سنگ می توان در مجسمه سازی استفاده نمود که از آن جمله می توان پودر سنگ آهک یا کربنات کلسیم ، پودر مل یا همان پودر بتونه کاری ، پودر سنگ مرمر و انواع گرد سنگ سفید و رنگی نام را دارند.

مجسمه سازی با پودر سنگ به دلیل حالت خمیری ، نرم و انعطاف پذیر آن بسیار راحت است. البته خاک سنگ کاربرد های دیگری هم مانند ترمیم آثار هنری آسیب دیده ، در ترکیب پلاستر های مارگریو و ونیزی و همچنین گریس اکرلیک دارد. برای ساخت مجسمه سفید رنگ از پودر سنگ آهک و کربنات کلسیم ، پودر سنگ جوشقان و … استفاده می شود. برای تهیه مجسمه رنگی هم دو راه مختلف وجود دارد. روش اول استفاده از پودر سنگ های رنگی تهیه شده از سنگ مرمر و سنگ گرانیت است. روش دوم هم افزودن رنگ های مخصوص به خمیر تهیه شده از آب و خاک سنگ می باشد.

پودر سنگ یکی از مواد اصلی مورد مصرف در صنایع ساختمانی است که از آن برای تهیه ملات و یا تولید مصالح ساختمانی مختلف مانند سیمان و بلوک استفاده می شود. این ماده البته کاربرد های گسترده تری هم دارد و در زمینه تولید بسیاری از محصولات شیمیایی و یا کالا هایی که روزانه با آن ها سر و کار داریم بکار می رود. خاک سنگ به عنوان فیلر در تولید محصولاتی نظیر کاغذ ، چسب ، رزین ، لاستیک ، پلاستیک و بسیاری محصولات دیگر استفاده می شود. این ماده همچنین در صنایع ذوب آهن و فولاد سازی ، تصفیه آب و فاضلاب ، استخراج نفت و گاز ، پتروشیمی و صنایع شیمیایی به صورت گسترده کاربرد دارد. امور هنری هم یکی دیگر از جنبه های کاربرد آن است. پودر سنگ به عنوان یک ماده انعطاف پذیر (پیش از خشک شدن) و مستحکم و با طول عمر زیاد ( پس از خشک شدن) ، برای هنرمندان در ساخت تندیس ، سردیس ، پتینه ، ظروف و بسیاری آثار هنری اهمیت دارد.

چرا از پودر سنگ در مجسمه سازی استفاده می نماییم؟

ترکیب پودر سنگ با آب و روغن ها ، خمیری شکل پذیر را ایجاد می نماید که بر خلاف گچ ، به سرعت خشک نمی شود و زمان کافی را جهت شکل دهی در اختیار ما قرار می دهد و بر خلاف سیمان ، بعد از اینکه خشک شد ترک نمی خورد. خاک سنگ پس از خشک شدن بسیار سخت شده و حالت خود را از دست نمی دهد. چنانچه در محیط های مرطوب و پر باران قرار گیرد ، در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد. انواع مختلف رنگی و سفید دارد که دست ما را برای تولید آثار هنری باز می گذارد. ارزان قیمت و در دسترس بوده و آماده سازی آن به راحتی انجام می گیرد.

پودر سنگ مجسمه سازیو آموزش ساخت مجسمهو

آموزش ساخت مجسمه با پودر سنگ

برای مجسمه سازی با پودر سنگ ، ابتدا باید خمیر مجسمه سازی را با مخلوط کردن خاک سنگ ، آب ، روغن و چسب آماده نمود. البته انواع مواد دیگری را می توان به این مخلوط اضافه کرد مثل رنگ ، اما پایه اولیه تهیه خمیر از طریق اختلاط این مواد است. توجه داشته باشید که پودر سنگ باید دانه بندی کاملا ریز و یک دستی داشته باشد و اگر ذرات درشتی در آن وجود دارد پیش از ترکیب کردن ، مواد خشک نظیر خاک سنگ ، مل ، سینکا و … را الک کنید تا خمیر یکدستی تهیه شود.

مواد لازم برای تهیه خمیر مجسمه سازی
مادهتوضیحاتمقدار