آهک پاشی استخر ماهی

صفحه اصلی>بلاگ>آهک پاشی استخر ماهی

آهک پاشی استخر ماهی

مزایای آهک پاشی استخر ماهی

آهک پاشی استخر ماهی به دلیل خاصیت قلیایی آهک ، موجب تجزیه بی کربنات و تولید بیشتر گاز کربنیک می شود و در نتیجه آمادگی آب را جهت فتوسنتز گیاهان بیشتر می کند. آهک در استخر پرورش ماهی خاصیت منعقد کننده یا Coagulant دارد یعنی مواد کلوئیدی موجود در آب استخر را که سبب تیرگی و کدری آب می شود ، ته نشین می نماید که در نتیجه عمق نفوذ نور افزایش پیدا می کند. آهک یک ماده ضد آفت و ضدعفونی کننده است و با مصرف آن در استخر پرورش ماهی می توان انگل ها و عوامل بیماری زا برای ماهی ها را از بین برد.

از جمله ویژگی های آهک ، خاصیت قلیایی آن است که می تواند آب های اسیدی را بهبود بخشد. این خاصیت با افزایش میزان گاز دی اکسید کربن موجود در آب ، به افزایش جمعیت پلانگتون ها به عنوان تولید کننده اکسیژن در آب و مواد غذایی ماهیان کمک می کند. آهک به دلیل دارا بودن مواد مغذی و بخصوص کلسیم ، تولید مواد آلی را تسهیل نموده و میزان مصرف اکسیژن آب را کاهش می دهد. طبق براوردها ، استفاده از آهک برای استخر ماهی می تواند تولید ماهی را تا 2 برابر بیشتر کند. قلیایی بودن آب ، یکی از مهم ترین شاخص های باروری استخر ماهی است و آهک به عنوان یک ماده قلیایی سبب بهبود شرایط استخر می شود. با افزودن آهک ، پی اچ آب تا 9 هم افزایش می یابد که در نتیجه سطح بی کربنات در آب زیاد می شود.

جهت آهک پاشی استخر ماهی می توان از انواع آهک مثل سنگ آهک ، آهک پخته شده و آهک شکفته استفاده نماییم. کلسیم موجود در آهک هم برای تغذیه گیاهان آبزی مفید است. این کلسیم برای رشد ماهی ها هم ضروری می باشد. فعالیت های زیستی آبزیان موجب افزایش غلظت نیتروژن و در نتیجه تولید آمونیاک در آب می شود که می تواند با افزایش نیترات ، محیط را برای زندگی ماهی ها سمی کند. استفاده از اهک سبب خارج شدن نیترات از محیط آب می شود.

دیگر مزیت آهک پاشی استخر ماهی ، خاصیت جلبک کشی و کنترل گیاهان شناور موجود در آب است که اکسیژن آب را کاهش می دهند و سبب کدورت آب می شوند. برای این منظور بهتر است از آهک زنده استفاده نمایید.

مزاياي آهك پاشي و معايب آهك پاشي

  • افزایش استحکام خاک کف استخر
  • از بین برنده لارو آبزیان هرز ، انگل ها ، لارو قورباغه ، جلبک و گیاهان آبزی
  • ضدعفونی و گند زدایی آب استخر پرورش ماهی
  • کاهش میزان لجن کف استخر از طریق افزایش سرعت تجزیه مواد آلی
  • تنظیم و تصحیح پی اچ آب ، رفع مشکل آب اسیدی و جلوگیری از نوسانات پی اج بخصوص در زمان بعد از ظهر

از چه نوع آهکی برای استخر ماهی استفاده کنیم

از هر نوع آهکی می توان برای آهک پاشی استخر ماهی استفاده نمود اما تاثیر گذاری آن ها با هم تفاوت دارد. برای مثال ، تاثیر آهک زنده یا همان اکسید کلسیم تقریبا دو برابر بیشتر از سنگ آهک است زیرا این ماده به راحتی در آب حل می شود ولی سنگ اهک در آب نامحلول است. همچنین اگر سنگ آهک را کوبیده و به صورت پودر سنگ مصرف نماییم ، تاثیر آن از خود سنگ بیشتر خواهد بود زیرا هر چه اندازه ذرات ریزتر شود ، سطح تماس آن افزایش می یابد. بنابراین بیشترین تاثیر گذاری در میان انواع آهک را ، آهک زنده دارد. پس از آن ، آهک هیدراته بیشترین تاثیرگذاری را داشته و از همه کمتر ، سنگ آهک یا همان کربنات کلسیم مفید خواهد بود.

از آهک در چه استخرهایی استفاده می شود

انواع استخر ماهی را می توان آهک پاشی نموده و مشکلات آنها را بر طرف کرد. سه نوع استخری که بیشترین واکنش مثبت را به آهک نشان می دهند به شرح زیر می باشند:

  1. استخرهای دیستروفیک : این نوع استخر ها به شدت آلوده هستند و آب آن کدورت زیادی دارد به طوری که به رنگ قهوه درآمده اند. ذرات معلق زیاد از نوع خاک رس و ترکیبات هومیفی و مواد آلی شرایط حیات در آنها را دشوار کرده است.
  2. استخر هایی که آب آنها اسیدی شده است یعنی پی اچ آب پایینی دارند.
  3. استخرهای دیستروفیک که آب آن در اثر نفوذ گوگرد یا مواد نیترات ، حالت اسیدی پیدا کرده است.

نقش آهک پاشی استخر ماهی در افزایش محصول

مهم ترین خاصیت استفاده از آهک در استخر ماهی ، افزایش خاصیت بازی آب است که منجر به افزایش گاز دی اکسید کربن آب و در نتیجه تولید مواد غذائی مورد نیاز ماهی ها می شود. اگر آب خاصیت اسیدی پیدا کرده باشد ، رشد فیتوپلانکتون ها را با خطر روبرو می کند. آهک خاصیت تنظیم پی اچ را دارد و می تواند نوسانات pH را کاهش دهد. در آب های کدر که خاک و مواد آلی زیادی در آن وجود دارد معمولا آب اسیدی می شود و ممکن است یون منیزیم که سنگین کننده آب است در آن افزایش یابد. آهک پاشی استخر در آب های پاتلاقی و پر لجن می تواند عمق نفوذ نور و میزان دید را افزایش دهد. آهک می تواند غلظت دی اکسید کربن و اکسیژن را در آب بهبود دهد و در نتیجه فعالیت باکتری های مفید افزایش یابد.

آهک پاشی در استخر پرورش ماهی گرم آبی

برای استخر ماهی های گرم آبی ، پس از زیر سازی استخر (شخم زنی و صاف کردن کف) ، با یک لایه آهک کف آن را بپوشانید. این آهک که به عنوان شفته آهک بکار می رود را در حداقل دو هفته پیش از آبگیری استخر بریزید. توجه داشته باشید که مصرف آهک تنها زمانی انجام شود که آب حالت اسیدی دارد در غیر این صورت با افزایش زیاد قلیاییت آب ، به ماهی ها صدمه می زند. پودر آهک زنده خاصیت ضدعفونی کنندگی فوق العاده خوبی دارد و مصرف نیم تا یک تن از آن در حوضچه آب می تواند انگل ها ، قارچ ها ، لارو آبزیان هرز و عوامل بیماری زا را کنترل کند. تنظیم اسیدیته در آب استخر پرورش ماهی های گرم آبی اهمیت دارد و با استفاده از آهک می توانیم پی اچ آب را تنظیم کنیم.

3.7/5 - (4 امتیاز)
2021-06-14T10:10:18+00:00

ثبت ديدگاه

Call Now Button